Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

foto Ilustrační foto - Slunce prosvítající mračnem nad pohořím Náhorního Karabachu na snímku z 23. října 2020.

Jerevan/Baku - Arménie připustila, že jednotky Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, se stáhly ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila dnes agentura Reuters. Ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, tedy neukončilo už měsíc pokračující boje o tuto horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není kritická. Ázerbájdžánská média hovoří o osvobození oblasti, kterou podle nich 27 let okupovali Arméni.

Úspěch ázerbájdžánských jednotek na bojišti by podle Reuters mohl ztížit diplomatické urovnání konfliktu. Baku spolu s Ankarou odmítá jakékoli navrhované řešení, které by umožnilo Arménům zachovat si kontrolu nad Karabachem. Arménie se naopak odmítá stáhnout z území, které považuje za součást své historické vlasti a kde tamní krajané potřebují ochranu.

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky dnes ohlásilo místní střety na několika úsecích fronty. Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany ostřelování pokračovalo ve třech okresech.

Manželka arménského premiéra Nikoly Pašinjana dnes podle agentury Interfax uvedla, že spolu s dalšími dobrovolnicemi podstoupí výcvik, aby mohla na frontě bránit vlast. Už dříve se jako dobrovolník na frontu přihlásil premiérův syn.

Americký prezident Donald Trump dnes porušení příměří, které vyjednaly Spojené státy, označil za zklamání. Zároveň vyjádřil optimismus, že se znepřátelené strany domluví, poznamenala agentura Reuters. S arménským premiérem a s ázerbájdžánským prezidentem dnes telefonicky hovořil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který řekl, že v tomto konfliktu neexistuje vojenské řešení. Situaci v Náhorním Karabachu projednával telefonicky také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavusoglem. Moskva poté uvedla, že probírali okamžité příměří.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá už desítky let. Ázerbájdžán, který je spojencem Turecka, se od 27. září snaží Náhorní Karabach znovu dobýt. Boje jsou nejkrvavější za více než 25 let a panují obavy, že do konfliktu bude zataženo i Turecko a Rusko. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina si konflikt vyžádal už kolem 5000 mrtvých.

Spor vypukl v roce 1988, ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď