Až 15 let vězení bude nově v Rusku hrozit za lživé zprávy o ruské armádě

foto Ilustrační foto - Lidé si prohlížejí zničenou ruskou vojenskou techniku nedaleko Kyjeva, 1. března 2022.

Moskva - Ruští poslanci dnes jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti v podobě až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Příslušnou novelu přijala Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, hned ve druhém a třetím čtení, oznámila ruská média. Pro hlasovalo 401 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti ani se nezdržel, uvedla agentura Interfax. Odpoledne novelu schválili i ruští senátoři. Večer připojil podpis prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS. Zákon zbývá už jen zveřejnit v úředním věstníku.

"Znamená to, že již zítra (tato právní) norma donutí potrestat - a to velmi tvrdě - ty, kdo lhali a činili prohlášení diskreditující naše ozbrojené síly. Chtěli bychom, aby všichni pochopili, že to děláme proto, abychom ochránili naše vojáky a důstojníky," prohlásil předseda dumy Vjačeslav Volodin. Dodal, že nebýt "zvláštní vojenské operace", kterou nařídil prezident Putin proti Ukrajině, "vypukla by válka".

Předseda sněmovny rovněž apeloval na výbor pro kulturu, aby "nemlčel" ohledně toho, že ruští umělci vystupují proti operaci. "Sál odpověděl ovacemi," napsal Kommersant.

Předsedkyně Rady federace, horní komory parlamentu, Valentina Matvijenková podle agentury TASS vysvětlila přijetí zákona "bezprecedentně agresivní" informační válkou, kterou proti Rusku rozpoutal Západ. Do "informačních bojových operací" jsou s to zapojit se, ať vědomě či nevědomky, i někteří lidé v Rusku, s čímž za oceánem počítají, dodala.

"To, co tvrdí americké sociální sítě, Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, které ovládá Washington, nelze označit za nic jiného než kobercové informační bombardování naší společnosti. Na naši zemi, její občany, na vojáky ruské armády se nepřetržitě valí strašné lži. V podstatně jde o válku o mentální, morální a kulturní zničení naší vlasti," prohlásila Matvijenková. "Rozpoltit naši společnost, rozkolísat ji, vyvolat paniku se nepodaří," myslí si.

Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů. Maximální trest počítá s odnětím svobody na deset až 15 let (v případě vážných následků). Kromě toho může soud potrestat pachatele pokutou sahající až 1,5 milionu rublů (asi 330.000 Kč), až rokem nápravných prací či až třemi lety nucených prací, napsal Interfax.

Za veřejné jednání zaměřené na diskreditaci použití ozbrojených sil k obraně zájmů Ruska a jeho občanů, podpory mezinárodního míru a bezpečnosti má hrozit až pět let odnětí svobody v případě, že toto veřejné jednání proti ruským vojákům způsobily újmu na zdraví a životě, majetkovou újmu, veřejné nepokoje či narušení fungování civilní infrastruktury, včetně komunikace a dopravy. Nakonec až tři roky odnětí svobody budou hrozit za výzvy k cizím státům či mezinárodním organizacím k zavedení sankcí proti Rusku, ruským občanům či ruským firmám. Interfax dodal, že trestní postih za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím má hrozit až poté, co se daný občan za toto počínání zodpovídal ve správním řízení.

K zákonu dnes připojil svůj podpis prezident Putin. Zároveň s tím podepsal zákon, který zavádí postihy pro všechny cizí státní příslušníky, kteří by vyzývali k sankcím omezujícím práva ruských občanů, uvedla agentura Interfax. Podle nového zákona tak bude moci být pachatelům tohoto trestného činu napříště zakázán vstup do Ruska, zabaven movitý i nemovitý majetek a odebráno právo podnikat v Rusku. Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu již Západ uvalil sankce na stovky lidí a řadu firem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď