AUTOTEST: Čistě elektrické MINI - styl a potěšení z jízdy hlavně do města

foto MINI Cooper SE

MINI Cooper SE kombinuje trvale udržitelnou mobilitu s potěšením z jízdy a s výrazným designem. Tento první čistě elektricky poháněný model britské značky poskytuje ryzí pocit z jízdy vozem s nulovými lokálními emisemi. Spontánní nástup výkonu propůjčují vozu pocit z jízdy jako v motokáře. Lithium-iontová baterie umožňuje dojezd až 270 km. Vysokonapěťová baterie je umístěna hluboko v podlaze vozidla, díky tomu ve srovnání s konvenčním způsobem poháněnými 3dveřovými modely MINI není omezen objem zavazadlového prostoru. 

Fotogalerie

Revoluční design klasického Mini před 60 lety vytvořil základ pro maximální vnitřní prostor na minimální ploše. Nové MINI bylo představeno v roce 2001, kdy vznikla nová moderní interpretace kreativního využití prostoru a unikátní zábava za volantem, která v segmentu malých prémiových automobilů byla unikátní. Nové MINI Cooper SE je prvním čistě elektricky poháněným prémiovým malým vozem.

Namísto zážehového nebo vznětového motoru je pod kapotou nového MINI Cooper SE elektromotor. Kompaktní jednotka s integrovanou řídicí elektronikou a převodovkou je uchycena v přední části nosného rámu prostřednictvím pevné trubkové konstrukce. Vysokonapěťová baterie s pro tento model specifickým uspořádáním je tvořena lithium-iontovými články, rozdělenými do 12 modulů. Tvoří jednotku ve tvaru písmene T s celkovou kapacitou 32,6 kWh umístěnou v podlaze vozu.

Elektromotor je nejen menší, ale také podstatně lehčí než spalovací motor, čímž přispívá k rozložení hmotnosti mezi nápravy. Spolu s nižším těžištěm poskytuje elektricky poháněnému modelu velmi svižný projev. Díky tomu je automobil skvěle a snadno ovladatelný i v zatáčkách ve vysokých rychlostech.

Výsledkem umístění baterie nízko v podlaze a mezi nápravami je neomezený zavazadlový prostor ve srovnání s konvenčně poháněnými modely. Stejně jako v případě 3dveřového MINI se spalovacím motorem činí objem zavazadlového prostoru 211 litrů a lze jej sklopením opěradel zadních sedadel zvětšit až na 731 litrů.

Nabíjecí zásuvka je umístěna nad pravým zadním kolem – přesně tam, kde je u konvenčně poháněného auta situováno víčko palivové nádrže. Je na něm umístěno výrazné logo MINI Electric, ukazující druh energie používaný k pohonu.

Spontánní podání hnací síly a nepřetržitý přísun točivého momentu, nepřerušovaný změnami převodových stupňů – to jsou charakteristické rysy elektrického pohonu. Zaručuje typické potěšení z jízdy. Motor nového MINI Cooper SE generuje maximální výkon 135 kW/184 k. Maximální točivý moment 270 Nm je k dispozici již od nulových otáček, což je pro elektromotory typické. Hnací sílu na přední kola přenáší jednostupňová převodovka s integrovaným diferenciálem. 

Ve výsledku je nové MINI Cooper SE schopné vyvinout vzrušující zátah s každým sešlápnutím plynového pedálu, což zajišťuje mimořádně temperamentní zážitek z jízdy zejména v městském provozu. Nové MINI Cooper SE zrychlí z 0 na 60 km/h za pouhé 3,9 sekundy. Na prvních 60 metrech snadno udrží tempo s konvenčně poháněnými sportovními automobily. Čistě elektricky poháněné MINI zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy; maximální rychlost je omezena na 150 km/h.

Součástí charakteristického zážitku z jízdy v elektricky poháněném modelu je jednopedálové ovládání. Zejména v městském provozu vozidlo znatelně zpomalí, jakmile řidič sundá nohu z plynového pedálu. K tomuto efektu dochází proto, že po puštění plynového pedálu se elektromotor změní v generátor a začne z kinetické energie vyrábět elektřinu a ukládat ji do baterie. V důsledku toho začne elektricky poháněné vozidlo v nízkých rychlostech zpomalovat bez použití brzdového systému. Lze jej tak ovládat pouze jedním pedálem. Prostřednictvím řídicí elektroniky je možné nastavit intenzitu rekuperace elektromotoru, a tudíž i intenzitu zpomalování vozidla při puštění plynového pedálu. 

Standardní výbava zahrnuje dvouzónový automatický systém klimatizace se samostatnou ventilací a regulací teploty pro řidiče a spolujezdce. Interiér vozu je vytápěn tepelným čerpadlem, které shromažďuje odpadní teplo z motoru, výkonové elektroniky, vysokonapěťové baterie a venkovního vzduchu před tím, než ho nažene do klimatizačního systému. 

Automatická klimatizace nového MINI Cooper SE nabízí také nezávislé topení a funkci klimatizování stojícího vozu. To umožňuje před odjezdem vyhřát nebo vychladit interiér na předem zvolenou teplotu. Řidič může prostřednictvím aplikace nastavit čas plánovaného odjezdu a upravit teplotu interiéru podle svého přání. 

Vzhledem k rozměrům a třídveřové koncepci nepřekvapí horší přístup k zadním sedadlům. Vzadu chybí zejména prostor na nohy a příliš ho není ani nad hlavou. Auto však necílí na zákazníky vyhledávající prostorné kombíky.

Elektrické Mini Cooper SE startuje na částce 978.900 Kč. Na jednu stranu se vůz opravdu hezky řídí a dokáže být velmi svižný, sportovní, jenže na druhou stranu si kvůli malé baterce a omezenému dojezdu jeho zábavný charakter prakticky nemáte šanci užít. Mini Cooper SE je především stylovým vozítkem do města či do příměstských oblastí a na kratší trasy. Ideálně jako druhé auto v rodině pro zábavu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď