Audi a Porsche vyvíjejí elektromobily společně

foto Elektromobil Audi - ilustrační foto.

Spolupráce značek Audi a Porsche, které jsou obě součástí koncernu Volkswagen, se v oblasti vývoje elektromobilů dále prohlubuje. Vyplývá to z nových informací o připravovaném voze Audi Q6 e-tron. Ten totiž bude sdílet techniku s připravovaným elektrickým Porsche Macan.

Oba vozy použijí zcela nový typ podvozkové platformy. Nese označení Premium Platform Electric (PPE), která je vyhrazena pro luxusní vozy obou značek.

To, že tento automobil bude mít premiéru během příštího roku, již potvrdil také šéf značky Audi Markus Duesmann.

Elektromobil Audi - ilustrační foto. Platforma PPE bude již čtvrtá, kterou pro své elektrické vozy značka se čtyřmi propojenými kruhy využívá. Pro svůj první model e-tron použila upravenou platformu pro velké spalovací vozy MLB Evo, výkonný sportovní automobil e-tron GT je pak stejně jako Porsche Taycan zkonstruován na základě platformy J1 a postupně odtajňované elektrické SUV Q4 e-tron využije platformu MEB. Tu vyvinula značka Volkswagen a dosud ji mají třeba vozy ID.3 a ID.4 a Škoda Enyaq.

Zmíněný platforma PPE umožňuje instalaci elektrické soustavy pracující s napětím 800 Voltů. Díky tomu bude mimo jiné možné také ultrarychlé dobíjení trakční baterie výkonem až 350 kW.

Právě osmisetvoltová soustava se pomalu stane ve světě elektormobilů jakýmsi nutným standardem. Kromě vozů prémiových značek ji totiž ještě letos dostanou také dva elektromobily korejských značek Hyundai a Kia.

Q6 e-tron se bude vyrábět v hlavním závodě značky Audi z Ingolstadtu. Výrobní linka nahradí tu, na které se nyní montují vozy A3. Ty tedy budou mít od příštího roku místo svého zrodu na jiném místě. V blízké budoucnosti hodlá také Audi blízko Ingolstadtu vybudovat vlastní továrnu na baterie.

Do roku 2025 Audi uvede na trh více než dvacet nových elektromobilů.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď