Astronauti na palubě lodi SpaceX se úspěšně připojili k vesmírné stanici ISS

foto Mmodul Crew Dragon společnosti SpaceX po připojení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) 27. dubna 2022. 

Kennedyho vesmírné středisko - Čtveřice astronautů z americké agentury NASA a Evropské vesmírné agentury (ESA) na palubě lodi od firmy SpaceX se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ke spojení došlo v 1:37 SELČ, o více než půl hodiny před původně plánovaným spojením. Obě vesmírné agentury vysílaly přistání v přímém přenosu.

Setkání modulu Crew Dragon se stanicí necelých 13 hodin po startu astronautů z Kennedyho vesmírného střediska NASA na floridském mysu Canaveral rovněž znamenalo jeden z nejrychlejších letů společnosti SpaceX Elona Muska k ISS od startu po dokování, uvedli podle agentury Reuters komentátoři webového vysílání NASA.

Čtyřčlennou posádku tvoří tři američtí astronauti NASA Jessika Watkinsová, Robert Hines a Kjell Lindgren a jejich italská kolegyně z ESA Samantha Cristoforettiová. Na ISS budou s dalšími třemi Američany, třemi ruskými astronauty a Němcem Matthiasem Maurerem.

"Posádka stráví několik měsíců vědeckými aktivitami a údržbou na palubě, načež se čtyři astronauti vrátí na Zemi na podzim 2022," napsala vesmírná agentura NASA. "Nový a vzrušující vědecký výzkum" se bude týkat "vědy materiálů, zdravotnických technologií a vědy rostlin" a má být přínosem pro přípravy na objevování vesmíru za hranicemi zemské orbity i pro život na Zemi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď