Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

foto Ilustrační foto - Dělo 14. ledna 2021 zasněžuje sjezdovku v Harrachově. Skiareál je pro sjezdaře uzavřený kvůli koronavirové epidemii.

Praha - Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává neúnosnou, hraniční termín pro otevření lyžařských středisek je 29. leden, řekl dnes ČTK ředitel AHS Libor Knot. Vláda se podle něho otočila k lyžařským areálům zády a uprostřed nejdůležitějšího období je nechává raději uzavřené, než aby zajistila u provozovatelů ubytování dodržování protiepidemických opatření.

Kabinet dnes schválil pokračování nouzového stavu do 14. února, zároveň prodloužil stávající opatření, kromě jiného nechal dále uzavřená zimní střediska. Spuštění vleků přitom nepovažuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) za problém. Nesmí to ale podle něho znamenat zvýšení mobility v rámci republiky. Ubytovací zařízení, která mohou nyní sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se nedá počítat dřív než na přelomu měsíce, řekl dnes novinářům po mimořádném jednání vlády.

"S touto nepodloženou argumentací se nemůžeme v žádném případě ztotožnit," uvedl Knot. Po zaměstnancích středisek nelze podle něj chtít, aby suplovali příslušné státní složky při kontrole ubytovacích zařízení, která neprovozují. Provozovatelé chtějí podle Knota jasnou a podloženou odpověď, jakým nebezpečím je pro epidemickou situaci jedoucí lanovka a vlek. "Pokud ji nedostanou, nelze se potom divit části provozovatelů, kteří hovoří o řízené likvidaci oboru, nebo zvažují žaloby za způsobené škody," řekl dále.

AHS podle Knota opakovaně deklaruje, že skiareály jsou připraveny zajistit bezpečný provoz. Ubytovací zařízení a restaurace nebudou moci podle něj pravděpodobně fungovat ani ve čtvrtém stupni pětiškálového systému PES, nyní se tak jedná o lyžování místních lidí a jednodenních návštěvách.

"I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí vynaložených nákladů, areály nutně potřebují zahájit provoz, jinak to bude u mnoha z nich znamenat jejich konec," řekl dále Knot. Doplnil, že zahájení provozu v průběhu února už nic nevyřeší, zimní sezona pro většinu areálů končí kolem 15. března.

Lyžařská střediska mohla v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle AHS jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď