Zájem o respirátory byl ve středu rekordní, je jich dostatek

foto Ilustrační foto - Odbor ochrany olomouckého magistrátu, který tvoří jádro krizového štábu města, zajistil vlastními silami nákup bezventilových respirátorů třídy FFP2. Na snímku z 31. března 2020 je vedoucí odboru ochrany Jan Langr ve stanici dobrovolných hasičů v Olomouci-Chválkovicích, kde město zřídilo sklad ochranných prostředků.

Praha - Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku. Lidé reagovali na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který uvedl, že zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech doporučení nosit chirurgické roušky a respirátory. S odkazem na data z prodejního portálu Nanospace.cz to dnes ČTK sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Zvýšený zájem o respirátory zaznamenala také největší tuzemská lékárenská síť Dr.Max. Prodejci ujišťují, že ochranných pomůcek je dostatek.

"Zájem se ve středu zvedl výrazně, během tří hodin jsme na našem e-shopu prodali týdenní zásobu. Zásoby jsme už doplnili. U dodavatelů je respirátorů dostatek, výpadky by tak hrozit neměly. Ochranné pomůcky jsou dostupné také v našich kamenných lékárnách. Všechny výrobky mají ověřenou certifikaci," řekl dnes ČTK mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov. Lednové prodeje tohoto zboží už podle něj překonaly zájem za celý prosinec, a to i přesto, že v prosinci byl zájem dvakrát větší než v listopadu.

"Ve středu se zvedla poptávka po nanovlákenných respirátorech FFP2 ve srovnání s předchozími lednovými dny 27krát. 87 procent našich středečních zákazníků objednávalo respirátory s nanovlákennou membránou ochranné třídy FFP2. Průměrná objednávka obsahovala více než 11 kusů těchto respirátorů. Někteří lidé ale nakupovali nejen pro sebe a své blízké, ale i pro větší kolektivy. Každý sedmý kupující objednal jedno nebo více balení s 50 kusy nanovlákenných respirátorů FFP2," řekla dnes provozní ředitelka Nanospace.cz Lucie Konečná.

Uvedla, že přestože prodejci těchto roušek drželi ve skladech zásoby, které měly pokrýt průměrnou měsíční poptávku stálých klientů, některá ekonomická balení respirátorů s nanovlákennou membránou třídy ochrany FFP2 noví zákazníci ve středu vykoupili. "Ale už ve středu odpoledne jsme u výrobců objednali další objemné dodávky," dodala Konečná. Obchodní portál Nanospace.cz uvedl, že většina zákazníků se na něj ve středu dostala z internetových vyhledávačů, pro které bylo slovní spojení "respirátor FFP2" jedním z nejvyhledávanějších výrazů dne.

Zatím nejvyšší poptávku zaznamenal portál loni 10. září, kdy se Česko po létě vracelo k povinnosti nosit roušky uvnitř budov. Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs dnes uvedl, že čeští výrobci nanovlákenných respirátorů ochranné třídy FFP2 nyní disponují měsíční výrobní kapacitou čtyři miliony kusů a v případě potřeby mohou výrobu bezodkladně navýšit na pět milionů měsíčně. "Vedle nanovlákenných respirátorů FFP2 se v České republice vyrábějí také konvenční respirátory ochranné třídy FFP2. Tuzemská měsíční výrobní kapacita je díky tomu o další miliony kusů vyšší," dodala asociace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 13:00 5°C

Celá předpověď