Asi stovka lidí demonstrovala poblíž Sněmovny na podporu ČT

foto Asi stovka lidí demonstrovala 17. října 2019 v podvečer nedaleko Sněmovny na Malostranském náměstí v Praze za podporu nezávislosti veřejnoprávních médií v ČR.

Praha - Asi stovka lidí v podvečer na pražském Malostranském náměstí demonstrovala za podporu nezávislosti České televize (ČT). Diskuse v sousedství Sněmovny se uskutečnila v době, kdy poslanci projednávali výroční zprávy ČT. Demonstranti zdůrazňovali, že veřejnoprávní média jsou důležitá pro svobodu a demokracii, a kritizovali část politiků, kteří podle nich vytvářejí na ČT nepřijatelný tlak.

Fotogalerie

Sněmovna se ve čvrtek zabývala výročními zprávami ČT za roky 2016, 2017 a 2018. Odkládané projednání zpráv je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Organizátoři demonstrace obviňovali politiky především z SPD, KSČM a částečně i z ANO, že se snaží prostřednictvím výročních zpráv mocensky docílit změny ve vedení ČT, a tím i v obsahu jejího vysílání.

"Situace kolem veřejnoprávních médií je špatná, je špatně, že na ně někteří politici vyvíjejí bezprecedentní tlak," řekl svolavatel demonstrace Vojtěch Vašák ze spolku Idealisté. Podle něj ČT není dokonalá, ale přesto stojí za to se za ni postavit. "Česká televize je ostrůvek svobody, a proto tak strašně vadí některým politikům. V naší zemi se nebude žít dobře, pokud nebudeme mít svobodná veřejnoprávní média," řekl.

Na demonstraci vystoupili s projevy zástupci organizace Rekonstrukce státu či představitelé studentského hnutí za ochranu klimatu Fridays for Future. Zdravici poslal bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, který ve svém vzkazu označil ČT za jednu z podstatných záruk svobody a demokracie v Česku a vyzval k odmítnutí pokusů o mocensky orientovanou změnu v televizi.

Demonstranti na Malostranském náměstí měli na hlavě večerníčkovské čepice z novin, někteří přinesli vlajky ČR a Evropské unie. Na okraji shromáždění byli i dva protidemonstranti s transparentem označujícím ČT za žumpu lživé propagandy, konflikt mezi nimi a ostatními protestujícími ale nevznikl.

K hlasování o výročních zprávách ČT se Sněmovna nedostala

Sněmovna se ve čtvrtek nedostala k hlasování o výročních zprávách o hospodaření a činnosti České televize za rok 2016. Důvodem byl konec dnešního jednacího dne. Zatím není jasné, kdy se poslanci ke zprávám vrátí. Ještě by měli projednat zprávy za rok 2017. Poslanci debatou nad zprávami strávili pět hodin. Rozprava začala už dopoledne, odpoledne se věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili.

Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v sněmovní diskusi zaznívaly lži, polopravdy, manipulace, objevily se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. "Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit," uvedl Dvořák pro ČT.

Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly právě zejména k hospodaření televize, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Dvořáka. Kritici i zastánci se shodovali v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Předsedové opozičních Starostů a KDU-ČSL Vít Rakušan a Marek Výborný v reakci na dnešní jednání oznámili na twitteru, že s pomocí dalších stran chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, kde by se zprávy projednaly. Sociální demokrat Petr Dolínek uvedl na sociální síti, že v pátek ráno navrhne zařadit projednávání zpráv na příští čtvrtek.

Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018. Ještě je ale neprojednal volební výbor.

Výroční zprávy chce podpořit například ODS nebo Piráti. Naopak kriticky vystupují komunisté nebo poslanci SPD. Sociální demokraté už v úterý oznámili, že zprávy ČT z většiny podpoří. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že apeloval na poslance hnutí, aby zprávy také podpořili. Sociální demokraté si v pondělí vyžádali od svého koaličního partnera ujištění, že hnutí ANO bude pro projednání zpráv. O vyjádření požádali vzhledem ke spekulacím médií o zákulisních dohodách mezi hnutím ANO a KSČM, která umožnila vznik menšinové vlády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď