Asi 50.000 majitelů dronů čeká do konce roku registrace

foto Ministr dopravy Karel Havlíček (druhý zprava), ředitel Úřadu civilního letectví David Jágr (vpravo) a generální ředitel Řízení letového provozu ČR Jan Klas (druhý zleva) vystoupili 3. prosince 2020 na tiskové konferenci na letišti Točná v Praze k novým pravidlům pro používání dronů (včetně tzv. multikoptér a modelů letadel), která začnou v Česku platit 31. prosince a budou se týkat většiny pilotů a provozovatelů této techniky.

Praha - Zhruba 50.000 provozovatelů a pilotů dronů v Česku se bude muset k 31. prosinci registrovat na webu Úřadu civilního letectví. Povinná registrace se bude nejběžněji týkat dronů nad 250 gramů nebo těch vybavených kamerou. Důvodem jsou nová evropská pravidla pro provoz těchto strojů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Fotogalerie

Drony se budou rozdělovat do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele.

Systém registrací spustí Úřad pro civilní letectví 4. prosince ve 12:00 hodin. Součástí bude školení a následné otestování dálkově řídících pilotů. To bude pro otevřenou kategorii on-line, pro zbylé dvě pak osobně na úřadě. Provozovatel získá unikátní identifikační číslo, kterým označí všechny své drony. Dosavadní povolení pro komerční subjekty zůstane v platnosti do konce roku 2021.

Zatím zůstanou stejné vymezené prostory, kde je povoleno nebo zakázáno dronům létat. Příští rok se tyto prostory budou upravovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď