Armádu od dneška vede Karel Řehka, nastoupil i nový šéf Vojenské policie

foto Ilustrační foto - Brigádní generál Karel Řehka.

Praha - Od dnešního dne oficiálně nastoupil do funkce náčelníka generálního štábu české armády Karel Řehka. Symbolicky mu ji předal již ve čtvrtek na Vítkově dosavadní šéf armády Aleš Opata. Dnes se mění i velitel Vojenské policie, novým náčelníkem se stal Otakar Foltýn, který ve funkci vystřídal Miroslava Murčeka.

Řehka se do armády vrátil po dvou letech, v mezidobí vedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Do funkce ho po dohodě s ministryní Janou Černochovou (ODS) a po nominaci vládou jmenoval prezident Miloš Zeman. Ten ho také minulý týden povýšil do hodnosti generálmajora.

Řehka velení armádě přebírá v době, kdy se kvůli ruskému útoku na Ukrajinu dramaticky zhoršila bezpečnostní situace. Nový velitel armády ve čtvrtek na Vítkově řekl, že armáda je podle něj od toho, aby bojovala. A když nebojuje, má se na boj připravovat. Za svůj primární úkol proto považuje zajistit, aby, až to bude potřeba, česká armáda byla na boj připravena a obstála v něm. Ve funkci se chce zaměřit na okamžitou bojeschopnost armády a na její připravenost k nasazení v kratších časových lhůtách. Zvýší se podle něho nároky na připravenost každého vojáka, soustředit se chce na jejich výcvik.

Náčelník generálního štábu zpravidla ve funkci zůstává čtyři roky. Protože jde o nejvyšší českou vojenskou pozici, po skončení svůj vojenský závazek u armády většinou ukončuje. Výjimkou byl Petr Pavel, který odešel do čela Vojenského výboru NATO, tedy nejvyšší vojenské pozice Severoatlantické aliance. V armádě končí i Řehkův předchůdce Opata. Černochová ale ve čtvrtek na Vítkově naznačila, že stát s jeho službami v jiné pozici i nadále počítá.

Dneškem se mění také velení Vojenské policie, do jejíhož čela přichází plukovník Foltýn. Dosud sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval třeba u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na Inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu. Sněmovní opozice volbu kritizovala. Vadí jí, že na post přichází bez zkušenosti z Vojenské policie. Nelíbily se jí ani jeho politické názory, které již dříve prezentoval na sociálních sítích. Vymezil se v nich proti prezidentu Miloši Zemanovi nebo náznakem proti bývalé vládě Andreje Babiše (ANO).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď