Arenberger: Služby nemusí evidovat osobní údaje, které jinak nemají

foto Ministr zdravotnictví Petr Arenberger vystoupil 30. dubna 2021 na tiskové konferenci k epidemické situaci v Česku.

Praha - Kadeřníci a další služby mají pro hygieniky evidovat jen jméno a telefon zákazníka. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) bude stačit jejich běžný diář, kam si zákazníky zapisují. Nemusí evidovat výsledek testu, při poskytnutí služby se má za to, že byl předložen negativní test. Odmítl tak kritiku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle něj posuzoval neúplný návrh. Úřad kritizoval, že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu. Hygienici od pondělí vyrazí na kontroly služeb, zapojí se i další orgány.

"Představte si kadeřnici, která má normální diář, v něm má napsanou paní Novákovou. Možná když tam připíše ještě křestní jméno, tak se nic nestane. Určitě paní Nováková zavolala, takže tam bude mít telefonní číslo. Pokud by tam bylo víc kadeřníků, tak si tam napíše, kdo ji česal," popsal ministr. Podle něj tam nejsou žádná osobní data, ale informace, které si provozovna stejně zaznamenává.

"Víme, že když tam stříhání proběhlo, tak se buď udělal test, nebo byl předložený certifikát. To nám stačí," dodal. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že tato data nebudou hygienici hledat při běžných kontrolách, ale jenom při případném trasování kontaktů nakaženého. Zodpovědnost za to, že někdo předložil test, má podle ní provozovatel.

Arenberger: Služby nemusí evidovat osobní údaje, které jinak nemají
30.04.2021, 14:30, autor: Kateřina Sýkorová, zdroj: ČTK

Arenberger řekl, že má stanovisko právního oddělení ministerstva. "Úřad se vyjadřoval k původnímu neúplnému návrhu, ne k mimořádnému opatření, které se objevilo teprve včera večer," sdělil. Nebudou podle něj rozhodně evidována rodná čísla, jak se úřad obával.

Mimořádné opatření se týká služeb péče o tělo, jako jsou holičství, kadeřnictví, pedikúra, manikúra, nebo masérských a podobných regeneračních a rekondičních služeb. ÚOOÚ poukázal na to, že pandemický zákon nezmocňuje ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby mohlo provozovatelům uložit povinnost vést evidenci zákazníků.

Při návštěvě těchto služeb musí zákazníci předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu na covid. Vláda původně rozhodla, že test musí být z certifikovaného odběrového místa, ministr zdravotnictví však následně uvedl, že se klienti budou moci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy.

Hygienici od pondělí vyrazí na kontroly služeb, zapojí se i další orgány

Hygienici budou od příštího týdne kontrolovat služby, které budou moci znovu otevřít. Do kontrol se zapojí i živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Od pondělí 3. května se otevřou kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetické salony nebo masáže. Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin.

To, zda zákazník doložil negativní test, budou podle Svrčinové hygienici kontrolovat jen u zákazníků, kteří zrovna budou v provozovně. U provozovatelů služeb je bude zajímat, zda si vedou jakýsi deník se základními informacemi o zákaznících, aby bylo možné klienty v případě dohledávání kontaktů nakaženého kontaktovat. Zajímat bude hygieniky také to, jestli je v provozovně zajištěn úklid a dezinfekce prostor, jestli se dodržují vzdálenosti mezi křesly se zákazníky či limit maximlně dva lidé na 30 metrů čtverečních.

Svrčinová uvedla, že na kontroly půjdou také zástupci České obchodní inspekce a živnostenských úřadů. "Výsledky si budeme navzájem předávat, budeme k tomu využívat registr přestupků," uvedla hygienička. Dnes se na jednání s ministerstvem zemědělství podle ní dohodlo, že se zapojí také Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa.

Kromě toho budou podle Svrčinové pokračovat kontroly hygieniků s policií. Podle hygieničky bylo k dnešnímu ránu uděláno 9144 kontrol mimořádných opatření, přičemž nejvíce se ověřovalo povinné testování ve firmách. "V devíti firmách se vůbec netestovalo, tam ukončujeme případy správním řízením," konstatovala hygienička. Asi 550 kontrol se týkalo odběrových míst, laboratoří, ordinací praktických lékařů a dodržování opatření ve firmách, přes 300 kontrol udělali ve školách a zhruba 200 u výdejních okének restaurací. Dokončeno bylo prověřování 21 ubytoven, kde bydlí především cizinci. Zda hygienici zjistili nějaká další pochybení, hygienička neřekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď