Apple se v závěru loňského roku vrátil do čela trhu se smartphony

foto Představení chytrých telefonů iPhone 12 od společnosti Apple na snímku z 13. října 2020.

Stamford (USA) - Celosvětový prodej chytrých telefonů loni v důsledku pandemie klesl o 12,5 procenta na 1,35 miliardy přístrojů. Ve čtvrtém čtvrtletí se do čela trhu poprvé od roku 2016 vrátila americká společnost Apple. Prudký pokles prodeje naopak utrpěl čínský výrobce Huawei, který čelí sankcím ze strany Spojených států. Ukázaly to údaje, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Globální prodej smartphonů ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 5,4 procenta na 384,6 milionu přístrojů. Apple však prodej zvýšil téměř o 15 procent na zhruba 80 milionů. Vystřídal tak na pozici největšího světového prodejce smartphonů jihokorejského konkurenta Samsung, jehož čtvrtletní prodej se snížil skoro o 12 procent na zhruba 62 milionů přístrojů.

Apple loni na podzim uvedl na trh novou generaci svých chytrých telefonů iPhone. Všechny přístroje z nové řady iPhone 12 dokážou využívat mobilní sítě páté generace (5G). Gartner upozornil, že právě rostoucí poptávka po telefonech 5G pomohla zmírnit pokles trhu se smartphony ve čtvrtém čtvrtletí.

V celém loňském roce si Samsung udržel vedoucí pozici na trhu, ačkoli mu prodej klesl téměř o 15 procent na 253 milionů přístrojů. Apple zvýšil celoroční prodej o tři procenta na 200 milionů přístrojů. Sesadil tak z druhé příčky čínského rivala Huawei, kterému prodej loni v důsledku sankcí ze strany Spojených států spadl o 24 procent asi na 183 milionů přístrojů.

V samotném čtvrtém čtvrtletí Huawei sestoupil až na páté místo, firmu předstihli i čínští konkurenti Xiaomi a Oppo. Čtvrtletní prodej přístrojů Huawei se meziročně propadl o 41 procent zhruba na 58 milionů.

Spojené státy obviňují Huawei z krádeže technologií a firmu podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale podnik dlouhodobě odmítá. Loni v listopadu Huawei kvůli americkým sankcím prodal divizi levných telefonů Honor.

Společnost Gartner předpokládá, že v letošním roce se globální prodej chytrých telefonů vrátí k růstu. "Dostupnost levnějších 5G smartphonů a inovativní prvky budou v letošním roce rozhodujícími faktory, které budou uživatele motivovat k výměně telefonů za modernější modely," uvedl analytik Gartneru Anshul Gupta. Začátkem února Gartner předpověděl, že celosvětový prodej smartphonů by letos mohl dosáhnout 1,5 miliardy přístrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď