AP: Nejméně 14 mrtvých při záplavách po protržení hráze Kachovské přehrady

foto Záchranáři na člunu projíždějí zaplavenými ulicemi ukrajinského Chersonu, 8. června 2023. Město zatopila voda ze zničené Kachovské přehrady.

Kyjev - Při záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady zemřelo nejméně 14 lidí, napsala dnes agentura AP s odvoláním na ukrajinské i okupační ruské činitele. Jedná se podle ní o společnou bilanci pro zaplavené části obou stran řeky Dněpr, který na jihu Ukrajiny v současné době odděluje ukrajinská a ruská invazní vojska.

Ruskem dosazený starosta okupovaného města Nová Kachovka Vladimir Leonťjev ruské státní televizi řekl, že v této obci zahynulo pět lidí. Ukrajinský starosta obce Olešky, jenž před ruskou okupací uprchl na Kyjevem kontrolovanou část země, AP sdělil, že mu místní obyvatelé ohlásili osm obětí záplav. Šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim informoval o jednom v mrtvém v regionu, jenž se nachází západně od Chersonské oblasti.

Média dnes rovněž informovala o ruském ostřelování zaplaveného Chersonu v době, kdy se ukrajinské úřady snažily evakuovat obyvatele. Podle ukrajinského ministerstva vnitra bylo zraněno devět lidí. Úřad generálního prokurátora původně uvedl, že při ostřelování také jeden člověk zahynul, později informaci opravil a sdělil, že žádné úmrtí není hlášeno, napsala agentura Reuters. Kreml podle ní viní Ukrajinu z ostřelování ruských záchranářů v oblasti.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku Dněpru. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti katastrofa přinutila evakuovat obyvatele. Podle Reuters dnes byly stovky Ukrajinců zachráněny ze střech zaplavených domů. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Agentura AP dnes zveřejnila záběry z dronů nad Kachovskou přehradou den po zničení a uvedla, že nepodporují ruskou verzi o ukrajinském útoku shora.

Tisíce lidí kvůli zničení Kachovské přehrady přišly o domovy a desetitisíce jsou bez dodávek pitné vody, píše AP. Záplavy zničily zemědělské plodiny, vyplavily miny a způsobily rozsáhlé škody na životním prostředí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď