ANO podle Hlídače státu dostalo dary od Nemraha, hnutí to popřelo

foto Ilustrační foto - Volební sněm hnutí ANO, archivní snímek z 12. února 2022 v Praze.

Praha - Hnutí ANO podle serveru Hlídač státu obdrželo v letech 2015 a 2016 dar vždy 100.000 korun od podnikatele Zakaríi Nemraha, který je obviněný v kauze korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Nyní opoziční subjekt informace popřel. Hlavní manažer ANO Jan Richter ČTK sdělil, že dar hnutí obdrželo od společnosti Czech Gulf Business Council, Nemrah byl podle něj pouze jedním z členů dozorčí rady.

Na to, že ANO mělo obdržet sponzorský dar od podnikatele, který je podle médií kvůli korupční kauze ve vazbě, upozornil na twitteru také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Ten v neděli oznámil, že kvůli kontaktům s dalším obviněným, podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem k 30. červnu skončí ve funkci.

"Mezi třemi zadrženými v kauze Dozimetr je i sponzor hnutí ANO Zakaría Nemrah. Ve svatém zápalu, s nímž nás ANO označuje za mafii, jim to asi nějak uniklo," uvedl Gazdík.

"Je logické, ze organizovaný zločin STAN se teď bude chytat každého stébla. V tomto případě je to ale střelba absolutně mimo terč," reagoval Richter. Dar podle něj ANO dostalo před šesti lety od společnosti Czech Gulf Business Council. Server uvádí, že byl tehdy Nemrah členem statutárního orgánu firmy Czech Dubai Expo 2020 Business Council, společnost změnila název v roce 2019, vyplývá z rejstříku firem.

"Pan Zakaría Nemrah nebyl v té době majitelem, ani v představenstvu společnosti, ale pouze jedním z členů dozorčí rady. Navíc v té době nebyly žádné náznaky o tom, ze by byl členem mafiánských struktur," dodal manažer hnutí.

Kriminalisté podnikli razii na pražském magistrátu a dalších místech včetně budov DPP minulou středu a následně kvůli hospodaření DPP obvinili 11 lidí. Policie tvrdí, že skupina obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Nyní již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, kterému hnutí STAN pozastavilo členství, byl rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 9 vzat do vazby v pátek spolu s dalšími dvěma osobami. Soud u tří obviněných dospěl k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Podle některých médií jsou ve vazbě dále Redl a Nemrah.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď