ANO chce u Pavla poukázat na možnou protiústavnost změny valorizace důchodů

foto Ilustrační foto - Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny, 10. února 2023, Praha.

Praha - Představitelé hnutí ANO chtějí ve středu na schůzce s prezidentem Petrem Pavlem mluvit o možné protiústavnosti snížení mimořádné valorizace důchodů. Tento aspekt považují za důležitější než dopady valorizace na státní rozpočet. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Havlíček si váží toho, že Pavel je otevřený jednáním s opozicí. První schůzka ANO s novým prezidentem k valorizaci důchodů podle něj byla v racionálním duchu. Ve středu bude chtít zdůrazňovat, že zákon o snížení valorizace je retroaktivní, a tudíž protiústavní. Za problematické považuje i jeho projednání v legislativní nouzi. Havlíček zdůraznil, že pokud Pavel novelu podepíše a Ústavní soud ji odmítne, hrozí Česku blamáž.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákon i jeho přijetí hájil. Vláda podle něj ke kroku přistoupila, jakmile získala informace o lednové inflaci, na základě kterých nárok na mimořádnou valorizaci vznikl. Připomněl také, že opozice odmítla možnost projednání zákona při zkrácení projednávacích lhůt. Kabinet je podle Rakušana připraven i na situaci, že by Pavel zákon nepodepsal.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Rakušan také vyčetl Havlíčkovi, který byl členem předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), že minulý kabinet k žádné reformě důchodů nepřistoupil. Podle něj proto musí řešit situaci současná vláda. Podoba reformy zatím není připravená, o jednotlivých aspektech jednají odborné týmy koaličních stran, řekl Rakušan. Až koalice najde dohodu, chce o návrhu jednat s opozicí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dokončilo nový návrh na další zpomalení růstu důchodů, uvedla pak večer v hlavních zprávách ČT. Podle jedné z variant by důchodci při mimořádné valorizaci kvůli vysoké inflaci dostávali stejnou jednorázovou částku 5000 Kč. Další varianta počítá se zrušením mimořádné valorizace, inflaci by penzistům stát kompenzoval při řádné lednové valorizací. Třetí možností je snížení mimořádné valorizace důchodů jen na polovinu růstu inflace, zatímco dosud zahrnuje celý nárůst cen, uvedla dnes večer ČT s odkazem na interní materiál MPSV. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce o návrhu v úterý jednat se zástupci hnutí ANO, dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď