ANO chce příspěvek 6000 korun pro důchodce nebo snížit DPH u základních potravin

foto Ilustrační foto - Jednání Poslanecké sněmovny, 17. února 2022 v Praze. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Praha - Stínová vláda ANO požaduje po kabinetu Spolu a Pirátů se STAN mimořádný příspěvek pro důchodce 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdné nebo snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu u základních potravin a stanovení jejich maximálních cen. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně návrhy představil bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Příspěvek 6000 korun pro důchodce navrhuje hnutí ANO nad rámec zákonné valorizace a zvýšení kvůli inflaci. Minulá vláda ANO a ČSSD podobně přispěla v covidovém roce 2020 před krajskými volbami, kdy prosazovala bonus 5000 korun. Lidé ho dostali před Vánocemi.

Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší. Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 1017 korun. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tak v červnu dosáhne 17.304 korun. Celkem mimořádná valorizace vyjde rozpočet asi na 20 miliard korun.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci roku od sociální správy 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo 2,38 milionu.

Dalším návrhem ANO je zvýšení rodičovského příspěvku z 300.000 na 400.000 korun. Koalice Spolu a Pirátů se STAN o růstu příspěvku jednala, zatím se ale neshodla. Opoziční hnutí dále chce zvýšit příspěvek na mobilitu z 550 na 2000 korun měsíčně nebo vrátit slevy na jízdném pro studenty a seniory na 75 procent. Aktuálně jsou padesátiprocentní.

ANO dále navrhuje zvýšit životní a existenční minimum o pětinu, zatímco vláda nedávno rozhodla o navýšení o deset procent. Dále opoziční hnutí chce odpustit občanům a zaměstnavatelům poplatek za obnovitelné zdroje energie, na úrovni Evropské rady by podle Babiše mělo být prosazeno zastropování cen emisních povolenek. Kvůli cenám energií ANO opět navrhuje snížit sazbu DPH na elektřinu, plyn a topení pro letošní rok na nulu.

Babišovo stínová vláda zároveň chce zastropovat ceny pohonných hmot na maximálně 36 korun za litr formou snížení DPH nebo spotřební daně. U základních potravin pak navrhuje snížit DPH z 15 procent na nulu a stanovit maximální výši cen. Zároveň Babiš zmínil potřebu zvýšení platů státních zaměstnanců.

Kabinet ve středu schválil snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) platné od 1. června do 30. září.

Stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že snížení spotřební daně je nedostatečné a pomoc je pomalá. Zmínila také, že kabinet ve středu odmítl návrh poslanců ANO na osvobození pohonných hmot od daně z přidané hodnoty kvůli jejich nynějšímu zdražení. Nejen k tomuto bodu je podle Schillerové ANO připraveno svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď