Ani psa to neprobudilo, tvrdila ruská TV o náletu dronů na Moskvu

foto Dronem poškozená obytná budova v Moskvě, 30. května 2023.

Moskva - Ruská média - po vzoru klidné reakce prezidenta Vladimira Putina - úterní nálet bezpilotních letounů na Moskvu nijak nedramatizovala. Dosud největší útok dronů na hlavní město ale ruské noviny nepominuly a hlavní státní televize mu věnovaly nezvykle mnoho vysílacího času, uvedla ruská redakce BBC na svém webu.

Fotogalerie

Deník Kommersant na titulní straně zveřejnil reportáž svého kremelského zpravodaje, který s ironií sobě vlastní vylíčil, jak zaměstnance střediska Zotov v bývalé pekárně, kteří se shromáždili kvůli setkání s Putinem, neznepokojoval nálet, ale obava, aby kvůli náletu nezrušili schůzku s hlavou státu. Dále se důraz kladl na Putinovo hodnocení, že moskevská protivzdušná obrana fungovala "uspokojivě" a že nálet budou kriminalisté vyšetřovat jako válečný zločin.

List Vedomosti také zdůraznil Putinovo vyjádření o náletu a citoval názor šéfredaktora portálu Bezpilotnaja aviacija, že "ruská protivzdušná obrana předvedla svou schopnost bojovat s cíli tohoto druhu dostatečně účinně".

Moskovskij komsomolec si s ohledem na širší čtenářskou obec dovolil "varovnou" předpověď veterána vojenské rozvědky, plukovníka v záloze Rustema Klupova, že v budoucnu může být hůř, nálety mohou být častější a přesnější. Na pozoru by se měli mít především lidé, kteří bydlí poblíž vojenských objektů. Ty ale bude podle Klupova v první řadě chránit protivzdušná obrana, a tak nelze odhodnout, kde bude bezpečněji.

Moderátor televize První kanál uvedl, že náletu na metropoli se podle ministerstva obrany zúčastnilo osm dronů, z nichž tři "narazily do domů". Nejasnosti ohledně počtu dronů objasnil počátečními zmatky na sociálních sítích, které opakovaly stejné záběry, a pak se podle něj objevily i falešné zprávy.

Následná reportáž vykreslila "obrázek událostí" se zásahem protivzdušné obrany v hlavní roli: protiraketová střela "roztrhala na kusy ukrajinský dron letící na hlavní město" a taky se ukázala zranitelnost útočných bezpilotních letadel vůči zásahu prostředků radioelektronického boje (REB), tvrdil reportér a jeho slova provázely záběry na Atlasovu ulici, kde dron "zasáhl výškovou budovu". Zda ji zasáhl zásluhou REB, zůstává nejasné, ironicky podotkla BBC.

Leitmotivem všech televizních rozhovorů s očitými svědky bylo tvrzení, že "vše je v pořádku". "U nás panika, bohudík, nevypukla," řekla jedna z obyvatelek domu, která si hned po náletu šla zdřímnout. "Ráno jsem se probudila a měla jsem stovku esemesek. Všichni propadají panice a já si říkám, co se vlastně stalo?" dodala.

"Nestojí za to propadat panice, vše dobře dopadne," přizvukoval v reportáži Prvního kanálu další očitý svědek.

Jeden z obyvatel domu na Leninské třídě, kde dron vletěl do bytu, na kameru hlásil, že to dokonce "ani psa neprobudilo". A reportér tvrdil, že evakuaci obyvatel domu provázela humorná příhoda, kdy majitele bytu, do kterého vletěl dron, musela ochranka nejprve probudit. "Šli jsme spát dost pozdě, okolo třetí ráno, a tak jsme neslyšeli, co se stalo," potvrdila jeho slova žena z bytu.

Ve večerní reportáži televize Rossija 1 obyvatelka bytu, do kterého vletěl dron, řekla, že ji probudilo "klepání na dveře a zvonění". Jinak nemohla nic říct: "Nic jsem neviděla, protože špatně vidím."

Ačkoliv reportáž byla z velké části věnována třem místům v Moskvě, kde drony zasáhly obytné domy, zazněla také jména míst v okolí Moskvy, kde "našli trosky ukrajinských dronů" - i poblíž míst, kde žijí ruské elity. Tato místa nejprve vyjmenoval poslanec Alexandr Chinštejn z vládní strany Jednotné Rusko, nikdo další z oficiálních představitelů jej ale nenásledoval. Server Meduza tvrdí, že podle kremelských pokynů k náletu měla média citovat Chinštejnovo vyjádření výlučně v negativním světle.

A ve večerním vysílání televize NTV po "nejnovější zprávě" o zničení všech osmi dronů zopakovala, že "děvčata, ke kterým oknem vletěl dron, se neprobudila ze spánku ani na vteřinku". A to jí umožnilo udělat závěr, že "hlavním úkolem náletu byl psychologický útok" a "cílem bylo vyvolat paniku", což se ale "Kyjevu nepodařilo".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď