Analýza: Koruna letos mírně posílila k euru, výrazně oslabila k dolaru

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Koruna proti euru od začátku roku posílila o 1,2 procenta, tedy přibližně o 30 haléřů, na současný kurz 24,58 Kč za euro. K dolaru oslabila za tři čtvrtletí o téměř 15 procent na zhruba 25,1 Kč/USD. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

"Dosavadní průběh roku byl pro korunu plný událostí, které dokázaly výrazně zahýbat s jejím kurzem. Nejslabší byla koruna pár dní po vpádu Ruska na Ukrajinu, její kurz tehdy překročil hranici 25,70 Kč za euro. Nejsilnější pak byla na začátku února, kdy kurz klesl pod 24,20 Kč/EUR," uvedl Lajsek. Koruna se v první polovině roku mohla podle něj opřít o "jestřábí politiku" vedení centrální banky pod taktovkou Jiřího Rusnoka.

Jeho nástupce Aleš Michl se dá považovat spíše za odpůrce zvyšování úrokových sazeb, a trh tak začal korunu vyprodávat. Její kurz ve srovnání s eurem rychle oslabil až ke 25,40. Od května tak centrální banka začala mocně intervenovat na devizovém trhu, což je krok, ke kterému se uchyluje i současné vedení. Od května na devizové intervence vynaložilo ČNB přes 400 miliard korun, a kurz se tak drží kolem hodnoty 24,50 Kč za euro, upozornil Lajsek.

Evropská centrální banka v roce 2022 po několika letech opustila politiku nulových úrokových sazeb a přistoupila ke dvěma jejím zvýšením. Ještě agresivnější je na poli úrokových sazeb americký Fed. Ten letos zvýšil úrokové sazby již pětkrát. Vyšší úrokové sazby činí americký dolar velmi atraktivním, což se podepisuje na jeho síle.

Americká měna tak letos poprvé po dvaceti letech dosáhla parity s eurem, tedy úrovně, kdy se jeden americký dolar rovná jednomu euru. Dolar však posiloval i nadále a v současnosti je již silnější než euro. Od začátku roku pak kurz eura k dolaru poklesl o téměř 14 procent. Síla amerického dolaru se podepisuje i na kurzu s korunou, který již překročil 25 koruna za dolar.

Dolar přitom posiluje i proti řadě dalších měn. Například proti britské libře posílil v posledních týdnech na nejsilnější hodnotu vůbec a obě měny se dokonce přiblížily k paritě. Dále například japonský jen letos oslabil proti dolaru o 25 procent nebo turecká libra o 40 procent.

Samostatnou kapitolou je podle Lajska ruský rubl, který od počátku roku proti dolaru posílil o zhruba dvacet procent. "Současný kurz je však třeba brát s rezervou. Rusko je odpojeno od mezinárodního bankovního systému SWIFT, a nemůže tak obchodovat v dolarech a eurech. Rubl tak již není volně směnitelnou měnou a asi právem je tak nyní nazýván 'Potěmkinovou” měnou,' uzavřel Lajsek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď