Analýza: Energetická chudoba hrozí v Česku stovkám tisíc lidí

foto Bankovky, peníze, české koruny, pastička, dluhy, finanční past - ilustrační foto.

Praha - Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí. Nejčastěji jde o seniory, vícečlenné rodiny nebo samoživitele. Jejich situace se projevuje zejména neschopností přiměřeného vytápění, vysokými výdaji nad 40 procent disponibilních příjmů nebo problémy s placením účtů. Upozornila na to studie investiční společnosti Wood&Company, kterou firma poskytla ČTK.

O energetické chudobě se hovoří stále častěji v souvislosti s růstem ceny energií, které v posledních měsících stouply až několikanásobně. Podobné zdražování je tak pro rozpočty řady domácností a některých skupin obyvatel téměř devastační, uvedla firma. Eurostat v souvislosti s energetickou chudobou zveřejňuje několik základních ukazatelů, kterými podle analýzy Wood&Company nejčastěji trpí osamělí senioři, domácnosti samoživitelů nebo mnohočlenné rodiny.

Jedním z ukazatelů je přetížení nákladů na bydlení, kdy ty překročí 40 procent disponibilních příjmů. To se podle analýzy Wood&Company týká v Česku 648.000 lidí. Dalším ukazatelem jsou nedoplatky na účtech za energie, které pravidelně má přes 157.000 Čechů. Kolem 231.000 lidí pak kvůli drahým energiím žije v nedostatečně vytápěných prostorách pod 18 stupňů. Posledním ukazatelem jsou nevhodné podmínky obydlí projevující se hlavně zatékající střechou nebo vlhkými stěnami, což se týká přibližně 714.000 Čechů.

Podle letošních dat Eurostatu výdaje za elektřinu, plyn a teplo představují v nákladech domácností přes sedm procent, přičemž elektřina tvoří 3,7 procent, plyn dvě procenta a na teplo odchází dalších 1,5 procenta. Jejich podíl ale postupně roste. Během prvních devíti měsíců letošního roku si domácnosti v Česku připlácely za plyn meziročně více o 49,3 procenta, elektřina je vyšla dráž než loni o 29,4 procenta, teplo o 16,9 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď