Analýza: Dušičkové zboží meziročně zdražilo, nejvíce umělé květiny

foto Dušičky, svíčka - ilustrační foto.

Praha - Dušičkové zboží podle analýzy letáků sedmi největších českých obchodních řetězců zdražilo. Například za svíčku v plastovém obalu si lidé připlatí v průměru šest korun. Nejvíce stouply ceny u umělých květin, jeden kus je oproti loňskému podzimu dražší průměrně o 43 korun. Nabídka umělých květů v obchodech je ale letos menší, prodejci se soustředí spíše na živé květiny nebo různá aranžmá. Analýzu pro ČTK provedla firma Česká distribuční, dceřiná společnosti Vltava Labe Media, která je největším distributorem akčních letáků v ČR.

Nejčastěji nabízenými produkty v souvislosti s Památkou zesnulých neboli Dušičkami, která každoročně připadá na 2. listopadu, jsou svíčky a květinové dekorace. "I přes zdražování, které je vzhledem k současné ekonomické situaci nevyhnutelné, se letos více než třetina těchto produktů nabízí se slevou, přičemž průměrná sleva zde činí 33 procent," uvedl ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora.

Analýza se zabývala cenami produktů sedmi největších českých obchodních řetězců a zkoumala celkem 122 výrobků nabízených v období před Dušičkami v loňském a letošním roce.

Hypermarkety Globus podle své mluvčí Anety Turnovské letos u svíček sledují meziročně o 13 procent vyšší zájem. "Základem nákupu na Dušičky zůstávají hřbitovní svíce, zákazníci ale vyhledávají i moderní sortiment, jako jsou LED svíčky, umělé květiny či vázy. Nejvyhledávanější je pak svíčka červená podélná," uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Průměrné ceny zboží na Dušičky:

produkt

2020

2021

Svíčka v plastu

9,0 Kč

15,1 Kč

Svíčka ve skle

33,2 Kč

38,7 Kč

Květina živá

69,7 Kč

77,8 Kč

Květina umělá

83,3 Kč

126,6 Kč

 

Zdroj: Česká distribuční (Ceny jsou v případě větších balení produktů přepočteny na 1 kus)

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď