Analytici: Situace kolem Vrbětic zřejmě zhorší ekonomické vztahy ČR s Ruskem

foto Ilustrační foto - Pyrotechnici se 20. října 2014 ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, při průzkumu dostali až k epicentru výbuchu, který v areálu zničil muniční sklad. Termokamerou změřili teplotu, která v několika doutnajících ohniscích byla stále až 140 stupňů Celsia.

Praha - Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích podle analytiků patrně zhorší i ekonomické vztahy obou zemí. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství. Situaci ovlivní i zhoršující se vztahy mezi EU a Ruskem, míní analytici, které dnes ČTK oslovila. Zároveň upozorňují na to, že Česko je závislé na ropě a zemním plynu z Ruska, čímž se by se mohla řídit i případná opatření.

Česká republika loni poprvé minimálně od roku 2005 dosáhla kladné bilance při obchodu s Ruskem. Meziročně přešla ze schodku 2,3 miliardy do přebytku téměř dvou miliard korun.

Nyní lze očekávat oslabení ekonomické spolupráce, tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V souvislosti s vrbětickými výbuchy připomněl, jaký měly dopad na rusko-britské ekonomické vztahy útoky na bývalé agenty Alexandra Litviněnka a Sergeje Skripala a také obsazení Krymu. Jeho obrat dosáhl maxima před ruskou anexí Krymu v roce 2014. Spojené království nyní vůči Rusku uplatňuje řadu obchodních sankcí, kvůli nimž je obrat vzájemného obchodu hluboko pod úrovní v minulosti. Podobný vývoj, i když asi ne tak výrazný, lze podle Kovandy očekávat i v případě Česka.

Obchod s Ruskem neutrpí jen případem ve Vrběticích, ale zřejmě také postupně zhoršujícími se vztahy mezi EU a Ruskem.Unie uplatňuje vůči Rusku sankce už od roku 2014 po anexi Krymu. Oslabuje to i obrat českého obchodu s Ruskem. Nyní další vztahy EU s Ruskem ohrožuje posilování ruských vojsk u ukrajinských hranic. "V případě eskalace vztahů EU-Rusko je pro nás riziko odvetné opatření Ruska, které by mohlo mnohé strojírenské položky zatížit prohibitivním clem či jinak. Obchodní bilance posledních let, z našeho pohledu aktivní, by se mohla otočit do vyrovnané," uvedl ekonom Capitalinked.com Radim Dohnal.

Podle analytiků by to mělo dopad především na export výrobků z oboru strojírenství, zejména v automobilovém průmyslu, lékárenství, hračkářství či vytváření plastů.Vyhrocení vztahů s Ruskem může mít v určitých případech negativní dopad i na některé tuzemské firmy. Štěpán Křeček z BH Securities v této souvislosti zmiňuje například Škodu Auto, skupinu PPF a její společnost Home Credit, Hamé, Brano, Koh-i-noor a další.

Ekonomové zároveň upozorňují na dlouhodobou závislosti Česka na ruské ropě a zemním plynu. "Nejde si představit, že bychom dovozy omezili během několika měsíců," míní Dohnal. I podle Kovandy bude právě energetická závislost ovlivňovat míru utlumení obchodu s Ruskem a případná omezení. Podle Křečka současná situace potvrzuje, že stát by měl více dbát na diverzifikaci zdrojů energetických surovin a snižovat tak ruský vliv.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Český stát proto vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď