Amper: Spotřeba elektřiny loni vzrostla meziročně o čtyři procenta

foto Elektrizační a přenosová soustava - ilustrační foto.

Praha - Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce stoupla meziročně o čtyři procenta. V porovnání s obdobím mezi roky 2015 a 2019 byla však pouze o 0,8 procenta vyšší. Výroba elektřiny ze solárních, větrných a vodních elektráren loni přitom proti předchozímu roku vzrostla o 4,3 procenta a pokryla 6,6 procenta celkové spotřeby elektřiny v ČR, což představovalo 4,8 terawatthodin (TWh.) V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Amper Meteo, která spotřebu a výrobu elektřiny v Česku dlouhodobě sleduje. Například jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily loni meziročně výrobu o tři procenta a dosáhly druhé nejvyšší výroby od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 TWh elektřiny.

V loňském čtvrtém čtvrtletí byla celková spotřeba elektřiny v ČR vyšší o 0,7 procenta než poslední kvartál 2020. "Pro sledování změn v ekonomice je však nutné očistit spotřebu o vliv počasí a také ji generovat pouze pro pracovní dny v čase osm až 18 hodin,“ řekl ČTK datový analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. Po očištění od vlivů počasí byla spotřeba za čtvrtý kvartál 2021 o 0,5 procenta vyšší než v roce 2020 a o 0,3 procenta než v roce 2019. Po očištění o vliv počasí činí tak meziroční růst za celý rok jen 1,2 procenta, dodal Rajdl.

Podle něho lze však konstatovat, že se ekonomika na konci loňského roku vracela na předkovidová čísla. V porovnání s třetím kvartálem pak spotřeba vzrostla o 0,7 procenta. Celkovou roční spotřebu loni podle Amperu ovlivnila nižší průměrná teplota vzduchu, a tedy i delší topná sezona.

Výroba fotovoltaických elektráren (FVE) byla loni ve čtvrtém kvartále meziročně rovněž vyšší a v říjnu 2021 byla dokonce dvojnásobná proti říjnu 2020. To ve výsledku znamenalo, že celkově byla výroba z FVE v posledním kvartále loni meziročně o 53 procent vyšší. Celkově se tak v roce 2021 vyrobilo z fotovoltaických elektráren téměř stejné množství energie jako v roce 2020, a to 2164 gigawatthodin (GWh) elektrické energie.

Z větru se loni vyrobilo meziročně o 11,6 procenta energie méně. Podobná situace byla i v závěru roku, kdy se ve čtvrtém kvartále meziročně vyrobilo větrné energie o 4,8 procenta méně. Naopak stále dobře si vedla výroba z vodních elektráren, která se po suchém období 2015 až 2020 stabilizovala a měla v posledních měsících relativně vyrovnanou výrobu. V roce 2021 se proto z vodních elektráren vyrobilo meziročně o 15 procent více energie. A právě hlavně díky výrobě z vodních elektráren byla výroba z kombinace solárních, větrných a vodních elektráren v roce 2021 o 4,3 procenta vyšší než v roce předešlém.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni téměř vyrovnaly dosud rekordní výrobu z roku 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 terawatthodiny energie. V roce 2020 pak všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl firmy ČEZ na tehdejším objemu tvořil přibližně 75 procent. Dlouhodobě přitom klesá podíl uhlí a roste význam výroby bezemisních zdrojů, jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a jaderné elektrárny.

Firma Amper Meteo dodává předpovědi počasí a z nich odvozené specializované produkty pro energetiku a zemědělství. Zaměřuje se na predikce výkonů solárních a větrných elektráren. Dále zpřesňuje předpovědi teploty vzduchu pro teplárenství a je schopná s ohledem na predikované meteorologické prvky předpovídat spotřebu energie. Pro zemědělství zajišťuje předpovědi počasí s hlavním důrazem na srážkové a teplotní poměry následujícího období.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 3°C

Celá předpověď