USA mají druhou schválenou vakcínu, ale i 250.000 nových nákaz

foto Vakcína proti covidu-19 společnosti Moderna (na snímku z 27. července 2020).

Washington - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek povolil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP. Ve stejný den USA zaznamenaly okolo 250.000 nových nákaz koronavirem, podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je denní bilance opět rekordní.

Před týdnem FDA schválil očkování látkou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, které začalo v pondělí. "Zajištěním dostupnosti dvou vakcín pro prevenci covidu-19 učinil FDA další klíčový krok v boji proti globální pandemii, která ve Spojených státech denně zapříčiní obrovské množství hospitalizací a úmrtí," uvedl šéf úřadu Stephen Hahn.

S covidem-19 nyní v USA denně umírá asi 2500 lidí, v pátek bilance obětí narostla přibližně o 2800 na celkových více než 313.000. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem už se blížil 115.000, přičemž šíření nákazy zřejmě stále nepolevuje. JHU ráno hlásila 249.709 nově odhalených infekcí, což je součet asi o 2300 vyšší oproti předchozímu rekordu ze středy.

Podle NYT dokonce v pátek poprvé přibylo více než 250.000 případů nákazy. Toto "kdysi nemyslitelné" číslo deník označuje za další drsnou připomínku toho, jak zoufale USA vakcíny na covid-19 potřebují.

Nově schválená látka Moderny má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. Svou účinnost totiž neztrácí ani při teplotách, jež jsou v normálních domácích mrazácích.

Předpokládá se, že vakcína Moderny se bude používat v hůře dostupných místech, například ve venkovských nemocnicích. Moderna má s americkou vládou uzavřeny dohody, podle kterých má do konce června příštího roku dodat 200 milionů dávek své očkovací látky, z toho 20 milionů již v letošním roce. Vakcína se aplikuje ve dvou dávkách v rozmezí čtyř týdnů, napsala agentura Reuters.

"Blahopřeji, vakcína Moderny je nyní dostupná!" uvedl v pátek večer na twitteru končící americký prezident Donald Trump. Samotné podávání vakcíny pacientům nicméně nejspíše začne až na začátku příštího týdne.

Trumpův nástupce v prezidentském úřadě Joe Biden páteční oznámení FDA označil za další krok v cestě za překonáním zdravotnické krize. Uvedl však, že boj proti covidu-19 zdaleka nekončí. "Víme, že jsou před námi obrovské výzvy včetně posílení produkce a distribuce (vakcín) a obrovského úkolu naočkovat stovky milionů Američanů," konstatoval Biden.

Zatím byly naočkovány desetitisíce zdravotníků a obyvatel domovů pro seniory, ale také někteří vrcholní politici včetně viceprezidenta Mikea Pence a šéfů obou komor Kongresu. Biden se plánuje nechat společně s manželkou Jill naočkovat za přítomnosti médií v pondělí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď