Americký diplomat jednal v Jižní Koreji o KLDR

foto Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun hovoří v Soulu s novináři po jednání s jihokorejskými představiteli o jaderné diplomacii na Korejském poloostrově, 8. červencee 2020.

Soul/Pchjongjang - Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun dnes jednal s jihokorejskými představiteli o stagnující jaderné diplomacii na Korejském poloostrově. Návštěva hlavního amerického diplomata pro rozhovory se Severní Koreou se uskutečnila v době, kdy KLDR opakovaně odmítá obnovit s USA dialog. Biegun po setkání s jihokorejským jaderným vyslancem I Tu-hunem prohlásil, že USA i Jižní Korea budou pokračovat v diplomatické snaze eliminovat severokorejské jaderné zbraně a vytvořit trvalejší mír na poloostrově, napsala agentura AP.

Podle amerického emisara Spojené státy nežádaly o žádné setkání se severokorejskými představiteli během Biegunovy cesty do Jižní Koreje. Návštěva následovala krátce poté, co náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v prohlášení uvedla, že KLDR neobnoví rozhovory, dokud Washington neskoncuje s tím, co Pchjongjang vnímá jako "nepřátelskou politiku".

"Chtěl bych vyjasnit jednu věc. Nepřijímám pokyny od severokorejské náměstkyně Čche Son-hui," řekl Biegun. "Řídím se závěry několika setkání prezidenta Donalda Trumpa a vůdce Kim Čong-una během posledních dvou let - soustředit se na vytvoření trvalejšího míru na Korejském poloostrově, odstranění jaderných zbraní a zajištění lepší budoucnosti pro korejský lid."

Kim a Trump spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé následující rok ve Vietnamu. Tam ale rozhovory skončily předčasně kvůli neshodám v pohledu na jaderné odzbrojení KLDR. Severní Korea v posledních měsících opakovaně prohlásila, že neposkytne Spojeným státům "dar schůzky na nejvyšší úrovni, kterou by se mohly chvástat", pokud výměnou za ni nedostane něco podstatnějšího.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď