Ambulantní specialisté: Úhrady od pojišťoven nebudou dostatečné

foto Pacienti v čekárně u lékaře. Ilustrační foto.

Praha - Platby od zdravotních pojišťoven nebudou podle ambulantních specialistů v příštím roce dostatečné. Hrozí podle nich zhoršení kvality péče. Sdružení ambulantních specialistů (SAS), kteří jsou jediným segmentem zdravotní péče, který letos s návrhem pojišťoven na příští rok nesouhlasil, o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Podle ministerstva zdravotnictví jde o snahu vymoci si lepší podmínky. Svaz zdravotních pojišťoven připomněl, že v posledních letech rostly úhrady rekordním tempem. Pro příští rok pojišťovny počítají s náklady až 415 miliard korun, meziročně mají vzrůst o čtyři procenta.

Podle SAS ale čtyřprocentní nárůst plateb od pojišťoven nebude dostatečný pro pokrytí rostoucí hodnoty práce lékařů, jak ji stanoví Seznam výkonů. Tento dokument ministerstva zdravotnictví stanoví každý rok pravidla pro oceňování všech zdravotních výkonů včetně odvedené práce. V roce 2021 stoupla hodnota práce lékaře o deset procent.

"Ambulantní specialisté jsou jediný ze 14 segmentů, který měl v dohodovacím řízení požadavky přesahující možnosti systému," uvedl na dotaz ČTK za ministerstvo zdravotnictví Martin Notový z tiskového oddělení. Segment, který se v dohodovacím řízení s pojišťovnami nedohodl, nemůže mít podle něj lepší podmínky než ostatní, kteří se dohodli.

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven odpovídá navýšení o čtyři procenta roku 2019 navýšenému o zvýšení platby za státní pojištěnce. "V několika posledních letech rostly výdaje na zdravotní péčí mimořádným tempem. Budeme si muset zvyknout, že náklady v dalších letech mohou růst jen tolik, kolik nám plátci a stát tvorbou zdrojů umožní," sdělil ČTK. Podle něj není důvod, aby měl segment ambulantních specialistů jiné podmínky než ostatní.

Jednání o úhradách pro příští rok byla uzavřena minulý týden. "Původní návrh před jednáním počítal s nulovým navýšením úhrad. Teprve po tom, co vláda ČR oznámila navýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun, zareagovaly pojišťovny zvýšením úhrad na čtyři procenta. O jakékoliv modifikaci této částky či našich vlastních návrzích ovšem protistrana odmítla diskutovat. Při jednání jsme byli postaveni před hotovou věc," uvedl předseda sdružení Zorjan Jojko.

Ambulantní specialisté jsou placeni výhradně podle odvedené práce, nemají zálohy jako nemocnice nebo pravidelné měsíční platby jako praktičtí lékaři nebo nově zubaři. Nemocnice navíc podle nich dotují i města, kraje nebo ministerstvo zdravotnictví. "Kromě onkologického odvětví s námi nepočítá dokonce ani žádný dotační program na obnovu zdravotnictví," dodal Jojko.

Za problematické považují specialisté také to, že limity částek, které mají ordinace vyhrazené na léky, zdravotnické prostředky nebo laboratorní a další vyšetření, například rentgen, zůstaly stejné, přestože ceny jednotlivých položek rostly.

"Za podobných podmínek budeme nuceni vypisovat menší počty léků a dalších vyšetření, což se samozřejmě podepíše na celkové kvalitě a dostupnosti poskytované péče. I proto jsme předložený návrh nemohli podpořit," dodal Jojko. Plány pojišťoven podle něj nepočítají ani s tím, že rostly ceny spotřebního materiálu, ochranných pomůcek či dezinfekce.

Na úhradách z veřejného zdravotního pojištění pro příští rok se dohodlo 13 ze 14 oborů poskytovatelů zdravotní péče. Peníze navíc by měly jít hlavně do péče, navýšení platů se nepředpokládá, řekl po závěrečném jednání dohodovacího řízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Navýšení úhrad podle něj umožnilo schválení navýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun na 1976 korun. Celkově vyjde navýšení plateb, které stát platí za nezaměstnané, děti, důchodce či vězně, na 14,35 miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď