"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům

foto Zleva náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný a překladatel a ambasador Sjarhej Smatryčenka otevřelli "ambasádu" nezávislé běloruské kultury v ČR 17. listopadu 2020 v Brně.

Brno - Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost "ambasády" nezávislé běloruské kultury. Cílem projektu je šíření povědomí o běloruské kultuře i protestech proti výsledku prezidentských voleb, které byly podle opozice zmanipulované. Protesty od srpna v Bělorusku tvrdě potlačuje vláda Alexandra Lukašenka, který se prohlásil za vítěze voleb. Jednou z prvních činností "ambasády" jsou dopisy českých osobností běloruským politickým vězňům. Napsali je například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semyon Byčkov. Zda si adresáti dopisy přečtou ale jisté není, řekl dnes ČTK ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka.

Fotogalerie

Dopis Miloše Vystrčila je adresován Viktarovi Babarykovi, prezidentskému kandidátovi, který nebyl k volbám připuštěn a nyní je vězněn spolu se svým synem. "Václav Havel napsal, že lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu. Vážený pane Babaryko, dopis, který Vám píši, je symbolický, otevřený a především podpůrný. Mnohem raději bych Vám ho poslal tak, aby dorazil přímo k Vašim rukám, nebo bych Vám rád přímo zatelefonoval a povzbudil Vás," píše předseda Senátu. Podle Oščatky je možné, že kvůli cenzuře si lidé dopisy přečtou až za několik let.

Při centru, které zahrnuje Husu na provázku, HaDivadlo a platformu Terén, vznikla funkce ambasadora nezávislé běloruské kultury. Ambasadorem je překladatel Sjarhej Smatryčenka, který má běloruské i české občanství a žije v Brně. "Z tisíců lidí, kteří byli v Bělorusku zadrženi či kteří jsou vězněni zejména v souvislosti s protesty proti neregulérním prezidentským volbám v roce 2020, jsme vybrali jedenáct osobností, jež chceme povzbudit a vyslat jim vzkaz, že na ně myslíme a že jejich úsilí a osud nám nejsou lhostejné," uvedl Smatryčenka.

Další jeho aktivitou bude pořádání besed či psaní newsletterů. "Sám se budu účastnit přednášek a oslovím také další běloruské aktivisty žijící v České republice. Chceme uskutečnit také výstavy, promítání filmů a nebo Den Běloruska, který chystáme na 25. března. V neposlední řadě chci vystupovat jako prostředník při iniciativách mezi Českem či Slovenskem a Běloruskem. Budu dělat, co umím nejlíp, tedy šířit povědomí o běloruské kultuře a tím jí napomáhat. Když lidé uvidí solidaritu zvenčí, pomůže jim to udržet bojový duch," dodal Smatryčenka.

Centrum je městská příspěvková organizace, vedení Brna projekt podporuje. "Přispěli jsme částkou 200.000 korun. Peníze budou hradit zejména personální náklady spojené s provozem. Projekt potrvá stejně dlouho jako situace v Bělorusku. Kvůli tomu bych si přál, aby byl co nejkratší," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Město už v srpnu vyvěsilo na Nové radnici historickou běloruskou vlajku, která se stala symbolem protestů v zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou.

Oščatka zdůraznil, že iniciativa centra nemá politický formát, jde o kulturní projekt zaměřený na nezávislou a svobodnou běloruskou kulturu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď