Alšova jihočeská galerie nabízí práce Teigeho i Toyen

foto Dílo Karla Teigeho, zástupce meziválečné avantgardy, představuje Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. V zámecké jízdárně otevřela 9. listopadu 2019 expozici Mapa světa Karla Teigeho. Představuje i díla členů Devětsilu, Skupiny surrealistů v ČSR a autorů sborníků Znamení zvěrokruhu. Jde asi o 80 prací. Na snímku jsou koláže Karla Teigeho.

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) - Dílo Karla Teigeho, zástupce meziválečné avantgardy, představuje Alšova jihočeská galerie (AJG) v Hluboké nad Vltavou. Nabízí i práce Toyen, Jindřicha Štýrského či Josefa Šímy. V zámecké jízdárně dnes otevřela expozici Mapa světa Karla Teigeho. Představuje i díla členů Devětsilu, Skupiny surrealistů v ČSR a autorů sborníků Znamení zvěrokruhu. Jde asi o 80 prací. ČTK to řekl ředitel AJG Aleš Seifert. Výstava potrvá do 26. ledna 2020.

Fotogalerie

Teige (1900-1951) byl tvůrce surrealistických koláží i vůdčí postava evropské avantgardy. "Patřil k největším vzdělancům své doby. Jeho inteligence, charisma, fenomenální paměť, zanícenost i nezlomnost charakteru fascinovaly již jeho současníky, od nichž se mu dostalo označení kapitán avantgardy," uvedla kurátorka Rea Michalová. Teige inicioval vznik svazu Devětsil, byl i mluvčím Skupiny surrealistů v ČSR.

Výstava vznikla původně pro karlovarskou Galerii Umění. AJG o ni podle Seiferta stála i proto, že se z velké části opírá o sbírky jihočeské galerie. Teigeho práce doplňují díla, která vytvořili Toyen, Jindřich Štýrský, Josef Šíma nebo Alois Wachsman.

"V aukcích se sice Teigeho díla nepohybují na nejčelnějších místech, nicméně dokázal ve správný čas pootočit kormidlo k surrealismu, přátelil se s Le Corbusierem, André Bretonem, muž všeuměl. Každá doba si najde svého Teigeho, kdo dokáže určit směr, kterým se ubírat," řekl ředitel.

Práce surrealistů ze svých sbírek přiblíží Alšova jihočeská galerie i v prosinci v Českém centru v Paříži. V roce 2016 připravila výstavu Surrealismus v Československu 1933-1939, vyšla k ní i kniha. První manifest surrealismu zveřejnil André Breton v Paříži roku 1924.

Rozšířit sbírky surrealistických prací o malby je dnes pro galerii kvůli cenám nereálné. Občas se jí podaří koupit některé grafiky. Na akvizice má AJG asi dva miliony Kč ročně.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek, které zahrnují přes 18.100 předmětů, jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 37,8 milionu Kč. V roce 2018 navštívilo galerii 56.341 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď