Aleš Živný se loučí s řízením brněnských historických tramvají

foto Řidič Aleš Živný pózuje 24. června 2020 v kabině historické tramvaje ve vozovně Medlánky v Brně.

Brno - Celou svoji profesionální dráhu spojil Aleš Živný s brněnským dopravním podnikem, teď po 41 letech odchází do důchodu. V posledních letech se s ním nejčastěji setkávali cestující na historických tramvajových linkách.

Fotogalerie

Původně chtěl u tramvají zůstat nanejvýš tři roky. "Začal jsem jako řidič obyčejné tramvaje, pak jsem dělal instruktora i revizora a 17 let jsem byl v technickém provozu ve vozovně Pisárky," shrnuje svou kariéru šestašedesátiletý muž. Právě v Pisárkách se staral o nejstarší tramvaj podniku, Škodu 107 z roku 1943, se kterou dělal radost lidem na historických linkách.

Aleš Živný byl také školitelem řidičů historických tramvají. Po jeho odchodu zůstane v dopravním podniku jediný takový školitel. Vedoucí programu Retro vozy Jiří Černý upozorňuje, že řízení historické tramvaje není pro každého. "Je těžší, nejde jen o pohyb pákou, jak je tomu u tramvají moderních. Člověk musí vědět co jak funguje, odkud teče elektřina, pochopit technickou stránku věci."

Dříve dělaly řidičské průkazy na řízení historických tramvají také ženy. "Poslední ženu, kterou si v Brně pamatuji řídit, byla má bývalá manželka. Dnes už myslím moc žen neřídí, hlavně proto, že je u řízení třeba manipulovat s více jak dvacetikilovou brzdou," řekl Živný.

Starým tramvajím navíc chybí vnější zpětná zrcátka, a tak každý řidič potřebuje k jízdě průvodčího, s nímž komunikuje skrze signály a píšťalku. Živný od konce 80. let odřídil většinu svých jízd s Jaroslavem Bartošem, který je v rodině zástupcem už třetí generace průvodčích. Spolu se také objevili v jedné z epizod Četnických humoresek, kde vezli svatebčany.

Zásnuby jsou po oslavách narozenin jedním z nejčastějších využití retro a historických tramvají. "Vždy, když se pár fotil, dával jsem jim do ruky kliku od tramvaje, pro štěstí. A zrovna nedávno mě v obchodě oslovila paní, která se u mě takhle kdysi dávno zasnoubila a teď měla u sebe dvě malé děti," vypráví Živný a dodává, že řízení tramvaje teď vymění za chození na houby a chytání motýlů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď