Albánec Hoti půjde za vraždu z roku 1997 na 12 let do vězení

foto Ilustrační foto - Městský soud v Praze se 26. ledna 2018 vrátil k případu kosovského Albánce Shukri Hotiho (na snímnku), který podle obžaloby před 20 lety zastřelil samopalem v centru Prahy člena znepřátelené rodiny.

Praha - Kosovský Albánec Shukri Hoti si odpyká 12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou za vraždu, kterou spáchal před 21 lety. Trest mu dnes potvrdil odvolací pražský městský soud. Muž v roce 1997 zastřelil v centru Prahy v rámci krevní msty svého krajana, člena znepřátelené rodiny. K dvanáctiletému trestu vězení za to byl jako uprchlý odsouzen již v roce 2006. Po jeho zadržení se hlavní líčení opakovalo.

"Byl odsouzen již v nepřítomnosti a byl odsouzen spravedlivě," prohlásil soudce Michal Hodoušek. Hotiho podle něj usvědčily původní svědecké výpovědi a zejména otisk prstu nalezený na tlumiči samopalu, ze kterého se střílelo.

Albánec se hájil tím, že vraždu spáchal jeho starší bratr, který byl zabit v roce 2010. On měl být pouze obětním beránkem. "Zvykové právo v albánské komunitě velí, aby trestný čin svedli na toho v rodině nejméně potřebného. Což tehdy dvaadvacetiletý mladík byl," uvedl Hotiho advokát Pavel Rameš. Albánec dodal, že v České republice nikdy nebyl. To mu ale soud s ohledem na daktyloskopickou stopu na zbrani neuvěřil.

Hotiho obětí se stal v srpnu 1997 na křižovatce ulic Králodvorské a Rybné v Praze 1 Hilmi Xaja, majitel pražské pizzerie San Remo stíhaný za nedovolené ozbrojování. Hoti ho zasáhl 14 ranami do hlavy, hrudníku a břicha. Střílel z auta, ve kterém s ním jeli další dva lidé.

Krevní mstu znesvářených rodinných klanů Hoti a Xaja odstartoval v Kosovu v roce 1996 konflikt ve štěrkovně, když muž z rodiny Xaja předjel se svým traktorem frontu čekající na písek. Následovaly vraždy členů rodin i v Německu či Švýcarsku. Klany se smířily o dva roky později na ceremoniálu, kterého se zúčastnilo na 500 lidí.

Hoti byl zadržen na základě mezinárodního zatykače v červenci 2015. Poté jej Albánie vydala do Česka k výkonu trestu. Nové projednávání případu zdržela chyba v doručení rozsudku. Rozhodnutí nedostal Albáncův advokát, a nestihl proto včas navrhnout opakování procesu. Muže se ale zastal Nejvyšší soud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď