Aktuálně:Důstojník BIS vynášel informace na Hrad, odebrání prověrky stvrdil soud

foto Ilustrační foto - Tisková konference v Grand hotelu Kempinski druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana na Slovensku, 7. února 2023, Štrbské Pleso, Slovensko.

Praha - Kvůli vynášení informací na Hrad v době úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana skončil v Bezpečnostní informační službě (BIS) Martin Kropík, který působil ve speciální sekci kontrarozvědky. Odebrání bezpečnostní prověrky, tím i konec služebního poměru v BIS, potvrdil tento týden Městský soud v Praze, píše server Aktuálně.cz. Důstojník se scházel s pracovníkem bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jiřím Romem, dříve pracovníkem BIS. Schůzky kontrarozvědka monitorovala, mimo jiné Kropík svěřil Romovi, jak se dá odhalit zpravodajská technika, píše web.

"Porušil povinnost zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby, když neoprávněné osobě předal velké množství citlivých informací o činnosti Bezpečnostní informační služby," píše se v rozsudku. Městský soud v Praze ho v neveřejném řízení vynesl tento týden. "Zejména vyzrazení informací o postupech při používání zpravodajské techniky a o tom, jak ji lze odhalovat, soud považuje za závažné. S neoprávněnou osobou, které tyto informace předal, se setkal opakovaně, a své pochybení při následném pohovoru s BIS zapíral," uvedl soud.

Kropík působil ve speciální sekci BIS, podílel se na technické činnosti kontrarozvědky, jako jsou bezpečnostní kontroly prostor využívaných nebo sledovaných službou. Rom odešel pracovat na Hrad právě z Bezpečnostní informační služby, kde podle serveru sloužil téměř 30 let a platil za špičkového analytika. Kontrarozvědku opustil kvůli napětí mezi sebou a ředitelem Koudelkou, na něhož ve stejné době opakovaně slovně útočil tehdejší prezident Miloš Zeman, píše web.

Kropík podle serveru přiznal, že se s Romem stýkal, všechno ostatní zapřel. Kontrarozvědka měla ale schůzky, z nichž jedna se uskutečnila předloni v srpnu, nahrané, soudu předala jejich záznam i přepis rozhovorů. Rozhodnutí o odebrání prověrky se snažil důstojník zpochybnit tím, že na dokumentu byla špatně uvedená funkce bezpečnostního ředitele služby nebo že chybělo razítko. Soud však námitky proti formálním chybám zamítl s tím, že nemají vliv na správnost verdiktu.

Úniky informací z kontrarozvědky na Hrad se zabývá její inspekce, jež spadá pod Koudelku. Činnost inspekce dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Případ se prověřuje pro podezření z ohrožení utajované informace. "V uvedené věci prověřování skončeno dosud nebylo," řekl Aktuálně.cz dozorový žalobce Marek Bodlák.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď