Aktivisté protestovali obsazením rypadel na severu Čech proti těžbě uhlí

foto Skupina aktivistek obsadila 10. června ráno rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku (na snímku) a Nástup-Tušimice na Chomutovsku.

Bílina (Teplicko) - Skupina aktivistů dnes protestovala obsazením dvou rypadel v dolech na severu Čech proti pokračování těžby uhlí. Na velkostroje vylezlo několik z nich dnes časně ráno. Kolem 15:00 slezli aktivisté z rypadla v Dolech Bílina kvůli počasí. Policie zadržela čtyři lidi a převezla je na služebnu. Na rypadle v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku aktivisté zůstávají, řekl ČTK jeden z nich před 19:00. Severočeské doly zastavily těžbu na obou rypadlech. Odpoledne uvedly velkostroj na Bílině znovu do provozu. ČTK to řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

Fotogalerie

"Chceme zůstat, dokud to půjde, počasí je dobré," řekla ČTK osoba, která nechtěla uvést jméno. Skupina žádá rychlý konec těžby uhlí. Velkostroje aktivisté obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí.

Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce. Ten, který poslézé aktivisté opustili, zkontrolovali. "My jsme poté provedli kontrolu veškerého zařízení a ještě v odpoledních hodinách jsme uvedli skrývkové rypadlo do běžného provozu," uvedl Kopecký. Když Obvodní báňský úřad dostal oznámení, že do dolů vnikli aktivisté, vyslal na místo inspektory, kteří zjišťovali zajištění prostoru proti neoprávněnému vniknutí. "Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení," řekl ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15.000 korun.

Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost. Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.

Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni v září na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci svolalo 13 ekologických organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady to byla spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď