Akademici VŠ se mohou od 3. května registrovat k očkování proti covidu

foto Ilustrační foto - Ministr školství Robert Plaga (za ANO) vystoupil 26. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - Akademičtí pracovníci vysokých škol (VŠ) se budou moct od pondělí 3. května hlásit k očkování proti covidu-19. Registrace pro ně budou možné do 15. června. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) o tom dnes informoval rektory vysokých škol v dopise, který má ČTK k dispozici. Vysokoškolští pedagogové podle něj při registraci k očkování budou používat kód přidělený školám pro přednostní očkování akademiků.

"Dovoluji si Vás informovat, že v souladu se schválenou Strategií očkování proti covid-19 v České republice byla spuštěna registrace pro očkování proti covid-19 pro skupinu akademických pracovníků VŠ," napsal ministr rektorům. Od 3. května do 15. června podle něj mohou k registraci využít speciální kód přidělený vysokým školám.

Spuštění registrace pro očkování se bude týkat všech akademických pracovníků veřejných a soukromých vysokých škol. Plaga ale jejich zástupce vyzval, aby prioritně umožnili očkování hlavně těch pedagogů, kteří se ještě nemohli registrovat s jinými prioritními skupinami, a aby postupovali podle věku od starších k mladším. Zároveň požádal o chránění kódu tak, aby se nikým nedal k očkování zneužít. Registrovaní pracovníci budou navíc potřebovat od vysoké školy potvrzení o svém zaměstnání.

Předseda České konference rektorů Petr Sklenička ve čtvrtek uvedl, že zástupci vysokých škol čekají na vyjádření vládních představitelů k očkování, které jim kabinet přednostně slíbil. Podle strategie očkování z ledna měli pedagogové z univerzit dostat přednost při očkování proti covidu-19 podobně jako zaměstnanci nižších stupňů škol. Zařazeni byli do přednostní skupiny po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Zaměstnanci v regionálním školství se mohli k očkování přednostně registrovat od 27. února do 28. března. Profesní skupina akademiků se ale zatím prioritně neočkovala.

Podle zástupců vysokých škol vláda na terciární vzdělávání často zapomíná. Akademický senát Univerzity Karlovy i proto dnes kabinet jednohlasně vyzval, aby zveřejnil důvody, proč nepřikládá spuštění výuky na vysokých školách jasnou prioritu. Podobně jako již dříve Česká konference rektorů také požadoval, aby vláda urychleně umožnila očkování akademiků. ČTK o usnesení akademického senátu informoval mluvčí školy Václav Hájek.

V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi. Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že od 3. května se budou moct k očkování proti covidu-19 hlásit i lidé mladší 55 let, kteří pečují o nemocné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď