Provoz jaderných reaktorů ve třetích zemích bude bezpečnější, a to s přispěním českých technologií. Za podpory České exportní banky (ČEB) dodá tuzemská společnost Energy Safety Group (ES Group) do arménské jaderné elektrárny Metsamor šest kusů mobilních dieselgenerátorů v hodnotě téměř tří milionů eur. Ty mají zajistit bezpečný provoz elektrárny v případě výpadku elektrické energie. Dodávka je součástí takzvaných "post-fukušimských“ opatření, které ve třetích zemích financuje Evropská unie prostřednictvím Evropské komise.
"Českým exportérům pomáháme financovat zakázky na náročných trzích jako Arménie, a tento případ je navíc unikátní spoluprací s Evropskou unií. Česká exportní banka podpořila projekt vystavením záruky za dobré provedení díla, jejímž beneficientem je právě Evropská komise. Projekt je plánován na délku dvou let a už teď pracujeme na dalších obchodních případech ze série 'post-fukušimských' opatření. Pro rok 2022 počítáme s podporou takových projektů v objemu kolem 10 milionů eur,“ vysvětluje předseda představenstva České exportní banky Jaroslav Výborný.
ES Group se specializuje na přípravu, podporu a realizaci projektů v oblasti jaderné energetiky. Do zakázky v Arménii vstupuje v česko-ukrajinském konsorciu. "Dieselgenerátorové stanice budou plnit funkci záložního zdroje v případě náhlého výpadku všech ostatních zdrojů napájení elektrárny. Ten může být způsoben například při havárii nebo seismické události. V tom případě je potřeba zabezpečit napájení pro systémy zajišťující chlazení reaktoru, a právě k tomu slouží naše technologie,“ uvádí Tomáš Rozsypal, projektový manager ES Group.
Evropská unie přistoupila k financování projektů zvyšujících bezpečnost jaderných elektráren ve třetích zemích v návaznosti na události v japonské jaderné elektrárně ve městě Fukušima. V roce 2011 tehdy vlna tsunami způsobila nejhorší jadernou katastrofu od havárie elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986.