Agregáty ES Group s podporou ČEB pomohou zvýšit bezpečnost jaderných elektráren ve světě

foto Jaderná elektrárna Temelín (na snímku z 28. března 2019).

Provoz jaderných reaktorů ve třetích zemích bude bezpečnější, a to s přispěním českých technologií. Za podpory České exportní banky (ČEB) dodá tuzemská společnost Energy Safety Group (ES Group) do arménské jaderné elektrárny Metsamor šest kusů mobilních dieselgenerátorů v hodnotě téměř tří milionů eur. Ty mají zajistit bezpečný provoz elektrárny v případě výpadku elektrické energie. Dodávka je součástí takzvaných "post-fukušimských“ opatření, které ve třetích zemích financuje Evropská unie prostřednictvím Evropské komise.

"Českým exportérům pomáháme financovat zakázky na náročných trzích jako Arménie, a tento případ je navíc unikátní spoluprací s Evropskou unií. Česká exportní banka podpořila projekt vystavením záruky za dobré provedení díla, jejímž beneficientem je právě Evropská komise. Projekt je plánován na délku dvou let a už teď pracujeme na dalších obchodních případech ze série 'post-fukušimských' opatření. Pro rok 2022 počítáme s podporou takových projektů v objemu kolem 10 milionů eur,“ vysvětluje předseda představenstva České exportní banky Jaroslav Výborný.

ES Group se specializuje na přípravu, podporu a realizaci projektů v oblasti jaderné energetiky. Do zakázky v Arménii vstupuje v česko-ukrajinském konsorciu. "Dieselgenerátorové stanice budou plnit funkci záložního zdroje v případě náhlého výpadku všech ostatních zdrojů napájení elektrárny. Ten může být způsoben například při havárii nebo seismické události. V tom případě je potřeba zabezpečit napájení pro systémy zajišťující chlazení reaktoru, a právě k tomu slouží naše technologie,“ uvádí Tomáš Rozsypal, projektový manager ES Group.

Evropská unie přistoupila k financování projektů zvyšujících bezpečnost jaderných elektráren ve třetích zemích v návaznosti na události v japonské jaderné elektrárně ve městě Fukušima. V roce 2011 tehdy vlna tsunami způsobila nejhorší jadernou katastrofu od havárie elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

ES Group Europe s.r.o.

Je partnerem známých světových společností v oblasti jaderné energetiky, se kterými iniciuje, připravuje a realizuje projekty související s implementací systémů prevence a zvládání těžkých havárií v rámci tzv. "post-fukušimských“ opatření. Mezi ně patří například: snížení koncentrace vodíku v hermetickém obalu reaktoru v případě nadprojektových havárií, zavedení systému pohavarijního monitorování, systém nuceného snižování tlaku z kontejnmentu reaktoru, zaslepení ionizačních komor reaktoru a další.

Česká exportní banka, a.s.

Poskytuje českým vývozcům peníze a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové trhy. Banka vznikla v roce 1995. Od té doby podpořila přes 1800 obchodních případů ve více než 90 zemích světa v objemu přesahujícím 380 miliard korun. V současné době financuje výstavbu letišť v Senegalu, největší projekt českých firem v Africe za poslední desetiletí a svým financováním se podílí například i na vývoji českého cvičného proudového letounu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď