AFP: Rusové, nedůvěřující úřadům, se připravují na nejhorší

foto Ilustrační foto - Žena s rouškou v obchodním domě v Moskvě.

Moskva - Rusko tvrdí, že pandemii vyvolanou novým koronavirem, má na svém území "pod kontrolou". Ale obvyklá nečinnost úřadů při zvládání krizí budí podezření u mnoha lidí, kteří se raději připravují na nejhorší. Od jaderné katastrofy v Černobylu v roce 1986 až po obrovské lesní požáry v létě 2010 jsou sovětské a ruské dějiny plné epizod, kdy první reakce úřadů spočívala v utajování rozsahu škod, píše agentura AFP.

Když vypukla pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, reagovala Moskva tentokráte rychle. Na konci ledna, kdy Čína byla tvrdě zasažena, nařídila Moskva uzavřít společnou hranici dlouhou 4200 kilometrů a zakázala čínským občanům vstup do země.

Až do 6. března zaznamenala největší země na světě pouze deset případů nákazy. Toto číslo však vyletělo tento týden vzhůru, ve středu dosáhl počet nakažených 147 a dnes bylo oznámeno první úmrtí. Prezident Vladimir Putin nicméně zdůraznil, že uzavřením hranic se Rusko vyhnulo "rozsáhlé epidemii" a že situace zůstala pod kontrolou.

Ale kromě uzavření hranic je vnitrostátních opatření poměrně málo. Moskva a několik dalších měst omezily shromažďování a uzavřely školy a kulturní zařízení. Ale většina země žije normálně. Poselství úřadů je jasné: "Není důvod k panice. Všechna přijatá opatření jsou preventivní," ujistila vicepremiérka Taťjana Golikovová.

Stejné poselství dnes zopakoval premiér Michail Mišustin, který však Rusům doporučil "omezit kontakty", a dodal, že "mnozí si začínají uvědomovat vážnost situace".

V Moskvě je znepokojení skutečné. Od začátku týdne se na sociálních sítích objevují obrázky prázdných regálů v supermarketech. Hodně Moskvanů odjelo na chaty a vily na venkově.

Stejné obavy panují v Petrohradu, kde se v posledních 24 hodinách přihlásily čtyři tisícovky lidí k testům na koronavirus, jak uvedl zástupce gubernátora.

"Z epidemie strach nemám, ale koupila jsem si dvě balení pohanky. Nedůvěřovat tomu, co se tvrdí v televizi, je v naší mentalitě," řekla AFP Svetlana Andropovová (47), nakupující v petrohradském supermarketu.

Francouzský řetězec Aucha¨n potvrdil "nárůst poptávky po zboží dlouhodobé spotřeby", aniž by ale tato poptávka v Rusku dosáhla takového rozsahu jako jinde v Evropě. Ruská skupina X5, představující největší distribuční síť v zemi, uvedla, že své obchody doplňuje dvakrát až čtyřikrát častěji, než dříve. Sehnat roušky a protibakteriální gel je v Moskvě skoro nemožné.

V centru podezření je počet nakažených. Hodně lidí si myslí, že úřední údaje jsou podhodnocené. Podle šéfky sdružení lékařů Anastasije Vasiljevové, která je spolupracovnicí opozičního předáka Alexeje Navalného, úřady maskují případy COVID-19 jako "zápal plic" či "těžká infekce dýchacích cest".

Čísla od úřadů si často vzájemně odporují. Statistický úřad tvrdí, že v Moskvě letos v lednu vzrostl počet zápalů plic o 37 procent v meziročním srovnání, zatímco zdravotnické úřady trvají na poklesu o osm procent, resp. o sedm procent v prvních dvou měsících roku. Podle ministra zdravotnictví počet úmrtí na zápal plic letos klesl o pětinu.

Dalším zdrojem pochybností jsou testy. Podle úřadu Rospotrebnadzor se vykonalo více než 110.000 testů, ale deník Moskovskij komsomolec zpochybnil jejich spolehlivost: prý jen těžce nemocní měli test pozitivní.

"Žít v Rusku znamená především myslet na sebe, snažit se analyzovat informace z různých zdrojů a nedůvěřovat úřadům," shrnuje 29letý sportovní novinář Sergej, vycházející z moskevského obchodu ověšený nákupy.

Fámy se šíří a prezident Putin "škodlivé klepy" odsoudil. Krizové středisko pro koronavirus dostalo za úkol odstraňovat fámy ze sociálních sítí. Například zvěsti, že v Moskvě má být zaveden zákaz nočního vycházení, se objevily už opakovaně, než byly popřeny.

Tváří v tvář nejistotě nechybí Rusům jízlivý humor: "Při překročení ruských hranic se koronavirus překvalifikoval v sezónní chřipku."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď