AFP: Plně očkovaná je v Evropské unii polovina všech obyvatel

foto V největším očkovacím centru v Libereckém kraji v budově D vedle krajského úřadu v Liberci začalo 2. srpna 2021 očkování vakcínou proti koronaviru bez předchozí registrace.

Paříž - Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu dávku obdrželo 60 procent populace, informovala dnes s odvoláním na vlastní propočty agentura AFP. Hranici 50 procent plně naočkovaných překonalo 13 států sedmadvacítky, včetně čtyř nejlidnatějších - Španělska, Itálie, Německa a Francie. V České republice je podle českého ministerstva zdravotnictví plně imunizováno přes 45 procent obyvatel.

Nejlepších výsledků očkovací kampaně z členských států EU dosahuje Malta, kde vakcínu obdrželo 74 procent lidí. Za ostrovním státem ve Středozemní moři následuje Belgie s 59 procenty naočkovaných a Španělsko s 58 procenty. Nejméně lidí naopak dosud obdrželo vakcínu v Bulharsku (14 procent) a Rumunsku (25 procent).

Plné očkování, tedy jednu nebo dvě dávky v závislosti na přípravku či jednu dávku po prodělání covidu-19, obdrželo v EU celkem 223,8 milionu lidí z celkového počtu 447,7 milionu obyvatel. Blok tak v rychlosti vakcinace překonal Spojené státy, které k 1. srpnu naočkovaly 49,7 procenta populace. EU měla ke stejnému datu naočkováno 49,8 procenta lidí.

AFP zároveň uvádí, že EU za každý den uplynulého týdne dávku vakcíny podala 0,6 procenta populace. To je oproti předchozím týdnům pomalejší, ale stále třikrát vyšší hodnota než v USA. Tam za den dávku vakcíny dostane 0,2 procenta populace.

Evropská unie dosud schválila očkovací látky čtyř společnosti: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Maďarsko k tomu navíc používá vakcíny z Ruska a Číny, které nejsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ruský přípravek Sputnik V objednalo i Slovensko, kvůli nízkému zájmu však většinu z dodávky odprodalo Moskvě zpět.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď