Advokát soudu EU: Spotřebitelské svazy smí žalovat Facebook kvůli osobním údajům

foto Logo Facebooku. Ilustrační foto.

Lucemburk - Organizace na ochranu spotřebitelů mohou žalovat provozovatele internetové sociální sítě Facebook za porušování pravidel na ochranu osobních údajů. Ve svém stanovisku to dnes uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie. Stanovisko advokáta není pro soudce závazné, většinou k němu ale přihlížejí.

Stanovisko se týká žaloby, kterou na Facebook podal svaz německých organizací na ochranu spotřebitelů VZBV kvůli nakládání s osobními údaji hráčů on-line her. Německý soud se následně v této kauze obrátil na Soudní dvůr EU s žádostí o radu.

"Členské státy mohou dovolit organizacím na ochranu spotřebitelů podávat zástupné žaloby kvůli porušování ochrany osobních údajů," uvedl dnes advokát Soudního dvora EU Richard de la Tour. Dodal, že tyto žaloby se musejí týkat porušení práv vycházejících přímo z pravidel Evropské unie na ochranu soukromí, která jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation).

Americká společnost Meta Platforms, která je majitelem internetové sítě Facebook, uvedla, že advokátovo stanovisko prozkoumá. Dodala, že vyjasnění právních otázek kolem GDPR považuje za důležité. "Jsme rádi, že Soudní dvůr Evropské unie posuzuje otázky, které tato kauza nastolila," prohlásil mluvčí podniku.

Podle advokátova stanoviska mohou organizace na ochranu spotřebitelů podávat žaloby i bez podnětu ze strany osob, kterých se porušení pravidel dotklo, upozorňuje agentura DPA. Pokud bude konečný verdikt v souladu s advokátovým doporučením, otevře se podle agentury Reuters cesta k dalším podobným žalobám po celé EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď