Advokát soudu EU se postavil proti Volkswagenu ve sporu kolem emisí

foto Logo automobilky Volkswagen.

Lucemburk - Software používaný německou automobilkou Volkswagen, který mění množství vypouštěných emisí na základě vnější teploty a nadmořské výšky, je v rozporu se zákony Evropské unie. Uvedl to dnes generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos. K jeho doporučení nyní při svém rozhodování o věci přihlédne unijní soud.

Kauza se týká několika případů projednávaných u rakouských soudů. Majitelé automobilů s tímto softwarem v soudních řízeních požadují vrácení kupní ceny, napsala agentura DPA. Rakouské soudy požádaly Soudní dvůr EU o vyjádření k tomu, zda software představuje nezákonný systém pro manipulaci s emisemi.

Rantos dospěl k závěru, že software za běžných podmínek snižuje účinnost systému pro kontrolu emisí. Používání tohoto softwaru podle Rantose nelze ospravedlnit snahou o ochranu motoru.

Software podle agentury Reuters vypíná systém snižující emise oxidů dusíku, pokud se venkovní teplota nepohybuje v rozmezí od 15 do 33 stupňů, nebo pokud se vůz nachází v nadmořské výšce přes 1000 metrů.

Jestliže Soudní dvůr EU advokátův názor zohlední ve svém verdiktu, bude to znamenat další ránu pro automobilku Volkswagen, která již v roce 2015 přiznala manipulace s emisemi naftových vozů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 11:00 8°C

Celá předpověď