Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

foto Ilustrační foto - Několik tisíc lidí se dnes ve Varšavě zúčastnilo "pochodu tisíce talárů", který svolali polští soudci jako tichý protest na obranu nezávislosti justice před vládnoucí stranou a vládou. Účast podle organizátorů přislíbila více než tisícovka soudců ze všech částí země a dorazili i zástupci dalších právnických profesí a také solidární soudci ze dvou desítek evropských zemí.

Lucemburk/Brusel/Varšava - Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není dnes zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Generální advokát Evgeni Tančev dnes doporučil, aby soud rozhodl o protiprávnosti polské úpravy. Podle jeho názoru by "kárné řízení mělo být s určitým soudcem zahájeno z důvodu nejvážnějších služebních provinění, nikoliv z důvodu obsahu soudních rozhodnutí", jak umožňuje polský systém. Pokud existuje možnost, že by byl soudce trestán za svá rozhodnutí, má to podle Tančeva "odrazující účinek" na jeho práci, čímž je zpochybněna nezávislost současných i budoucích soudců.

Konečný verdikt unijního soudu lze očekávat do několika měsíců.

Na závěry generálního advokáta unijního soudu už reagovalo polské ministerstvo spravedlnosti, podle jehož náměstka Sebastiana Kalety je rozhodnutí důkazem dvojího metru, který EU používá. Kaleta na tiskové konferenci řekl, že se Brusel snaží zasahovat do polské suverenity v oblasti justice a obvinil soud ze zaujatosti. Podle něj jde o "řízený útok" na Polsko, který vede generální advokát soudu Maciej Szpunar, někdejší člen vlády Donalda Tuska.

Disciplinární komora se stala součástí širšího sporu o reformu polské justice, která podle EK podkopává nezávislost polského soudnictví.Unijní soudci případy spojené s reformou posuzovali už několikrát. Předloni například dospěli k závěru, že zákon snižující důchodový věk polských soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, která polské vládě umožňuje zasahovat do složení nejvyššího soudu.

Podle kritiků se polská konzervativně nacionalistická vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS) snaží omezit nezávislost soudů a získat nad nimi kontrolu. Vláda reformu vysvětluje jako snahu zefektivnit práci justice a zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď