Adamová poděkovala šéfovi NATO za podporu pražských politiků

foto Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vystoupila 29. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci magistrátu k Pražské developerské společnosti a pomoci podnikatelům a živnostníkům v Praze.

Praha - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poděkovala v dopise generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO) Jensi Stoltenbergovi za podporu pražských komunálních politiků, kteří kritizují Rusko. Podle šéfky opoziční strany současná doba ukazuje, že hodnoty, na nichž vyrostla v 90. letech demokratická Česká republika, nejsou samozřejmé.

Stoltenberg minulý týden v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že NATO důrazně odmítá jakékoli podobné zastrašování. Rusko a jeho přívrženci kritizují starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi.

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) je terčem kritiky kvůli pamětní desce připomínající protisovětské vlasovce, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Ruští činitelé pražským politikům hrozí trestním stíháním.

Týdeník Respekt nedávno napsal, že do Prahy přicestoval před několika týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricinem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Bezpečnostní informační služba podala podle serveru Lidovky.cz kvůli úniku utajovaných informací o pracovníkovi ruských tajných služeb trestní oznámení.

"Dovolte mi, abych Vám touto cestou poděkovala za slova podpory v časech, které více než kdy jindy zkouší pevnost charakterů v naší zemi, jež se před třiceti lety zbavila okovů bezpodmínečné poslušnosti k Sovětskému svazu. Považuji za naprosto nepřijatelné, abychom se hlasitě neozvali ve chvíli, kdy je v naší zemi ze strany Ruské federace oficiálně vyhrožováno demokraticky zvoleným politikům pouze za to, že mají jiný politický názor. Bezprecedentní mlčení čelních představitelů českého státu v této otázce je pak cynickým obrázkem servility k autoritářskému režimu v Kremlu," uvedla v dopise Pekarová Adamová.

Stoltenbergovi též napsala, že považuje za klíčové podporovat členství ČR v NATO a neškrtat v rozpočtu na obranu. "Zároveň si uvědomujeme, že Severoatlantická aliance má také svůj politický a hodnotový rozměr. Musíme proto být připraveni na nové nevojenské výzvy, které jsou možná nenápadnější, ale o to nebezpečnější," zmínila. Za zásadní bezpečnostní hrozby považuje hybridní formy války včetně kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď