Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 se stal román Terror

foto Vyhlášení výsledků Ceny AVA – Audiokniha roku 2018 se konalo 24. dubna 2019 v Praze. Cenu za mimořádný přínos v mluveném slovu převzal od Zdeňka Svěráka Josef Somr (vlevo).

Praha - Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 se stal historický román s hororovými prvky Terror od amerického spisovatele Dana Simmonse. Vydavatelství OneHotBook tak navázalo na loňský úspěch, kdy se stala absolutním vítězem jeho audio verze kultovního hororu Stephena Kinga To. Cenu za mimořádný přínos v mluveném slovu převzal pětaosmdesátiletý Josef Somr. Asociace vydavatelů audioknih (AVA) ocenila nejlepší audioknihy letos pošesté.

Poslední audioknihou, kterou Somr namluvil, je Stín. Audioknihu filmového scenáristy Jiřího Křižana představili letos na začátku dubna. "Zdravotní stav mi zatím nedovolí pracovat na nové audioknize, takže uvidíme později," řekl ČTK Somr, kterému cenu předal její loňský držitel Zdeněk Svěrák. Nezaměnitelný Somrův hlas zní z desítek audioknih, mimo jiné z devatenácti CD s Novým zákonem či z CD slavné české klasiky Osudy dobrého vojáka Švejka.

V pražském kině Atlas byly dnes oceněny audioknihy v deseti kategoriích, v nichž se utkalo 94 titulů od 22 vydavatelů. Na audiu k románu Terror se podílelo 11 předních českých interpretů. Příběh o tragické expedici britského královského námořnictva zvítězil také v kategorii Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba.

Vydavatelství OneHoBook uspělo též v kategoriích jednohlasá četba (Petr Čtvrtníček interpretuje román Jaroslava Rudiše Český ráj), nejlepší obal a zvuk (obojí Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce). Dramatizaci a Cenu posluchačů ovládla Jedlová samota německé spisovatelky Andrey Marii Schenkelové. Úspěšná kniha ožila v podobě devatenáctihlasé audioknihy v čele s Jiřím Dvořákem a Lukášem Hlavicou, čímž aspirovala na nejrozsáhlejší loňský projekt.

Nejlepší audioknihou pro děti a mládež se stala Prašina od Vojtěcha Matochy. Za Nejlepší audioknihu mimo kategorie porota vybrala Opuštěnou společnost od Erika Taberyho. Nejlepší interpretem se stal Petr Čtvrtníček (Jáchym Topol: Citlivý člověk) a nejlepší interpretkou Taťjana Medvecká (Dopisy Milady Horákové).

Celkový objem trhu audioknih loni činil 148,402.065 Kč, což je proti roku 2017 nárůst o 16,2 procenta. Fyzický prodej činil 83,305.462 Kč a digitální 65,096.603 Kč. Loni vyšlo 282 nových titulů a prodalo se takřka 300.000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Mezi žánry vedly detektivky a thrillery (26 procent), následované obecnou beletrií (22 procent) a tituly pro děti a mládež (19 procent). Prodejně nejúspěšnějším titulem byl loni Počátek Dana Browna v interpretaci Martina Slámy (Tympanum) s prodejem téměř 6000 kopií. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly firmy Tympanum (20,41 procenta), OneHotBook (20,05 procenta) a Supraphon (19,16 procenta). Více informací je na www.asociaceaudioknih.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď