Mladé české vědkyně si i letos rozdělily tři čtvrtě milionu korun

foto Stipendijní program L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě - letošní oceněné vědkyně- zleva Lubomíra Balková, Martina Čečková, Eva Froňková.

Praha - Tři mladé ženy z rozdílných oblastí vědy získají každá čtvrt milionu korun díky soutěži společnosti L´Oréal pro mladé vědkyně. Stipendium jim má umožnit lepší skloubení jejich vědeckého a osobního života. Ceny se udělují na dnešním slavnostním večeru v Praze.

Stipendijní program L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě se během posledních sedmi let stal již tradičním projektem podporujícím práci nadaných českých vědkyň. Stipendium bylo v Čechách dosud uděleno 21 ženám (včetně letoška), podporuje jejich vědeckou práci a usnadňuje každodenní život. Celková rozdělená finanční částka již přesáhla pět milionů korun.

V roce 2013 byly oceněny přínosné výzkumné projekty z oblasti medicíny (ochrana plodu proti toxickým látkám v těle matky a brzká diagnóza imunitních defektů) nebo z oblasti kombinatoriky (praktické využití nalezneme například při ochraně kreditních karet).

Program Pro ženy ve vědě podporuje v České republice ženy-vědkyně na začátcích jejich kariéry s cílem nalézt nové talenty a podpořit je v budování akademické kariéry. Projekt si klade za cíl vytvořit z vědkyň potenciální vzor pro mladé dívky a motivovat je pro výběr budoucího povolání.

"Věda je jedním z hlavních pilířů společnosti L’Oréal, investujeme do ní nejvíce z celého kosmetického průmyslu. Pracuje u nás 3.600 vědců v 19 výzkumných (a 16 vyhodnocovacích) centrech po celém světě. Tito vědci dohromady zaregistrovali 611 patentů jen za minulý rok. Mladé talenty představují naši budoucnost, proto jsme hrdí, že můžeme podporovat ty nejlepší z nich," vysvětluje Laurent Boukobza ze společnosti L’Oréal Česká republika.

Odborná porota složena ze zástupců Akademie věd ČR, České komise pro UNESCO a společnosti L´Oréal Česká republika odměnila tři nejlepší projekty stipendiem, každý ve výši 250.000 korun.

Do stipendijního programu se v letošním roce přihlásilo celkem 34 kandidátek. Do užšího výběru se poté dostalo devět finalistek, které dostaly možnost prezentovat své projekty před porotou osobně. Nejlepší projekty vybrala odborná porota složená z představitelů Akademie věd České republiky, které letos předsedala Blanka Říhová. V porotě zasedli také zástupci České komise pro UNESCO a generální ředitel společnosti L´Oréal pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, Laurent Boukobza.

"S radostí potvrzuji, že přihlášené projekty si drží konstantně vysokou úroveň. Je evidentní, že práce všech mladých vědkyň, které se dostaly do finále, mají své místo mezi předními výzkumy, které se v České republice realizují," dodává k letošnímu ročníku Blanka Říhová.

Laureátky Stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě 2012 Ing. Lubomíra Balková, Ph.D.  působí na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Lubomíra Balková je zaměřením matematik – na škole vyučuje historii matematiky, lineární algebru a kryptologii. Její dlouhodobý výzkum a hlavně téma projektu, se kterým se přihlásila, je aplikace kombinatoriky na slovech v kryptologii. V praxi se jedná o generování náhodných čísel v tzv. hašovacích funkcích neboli přiřazování dlouhé zprávě krátký otisk. "Obě tato témata jsou v současné době velmi aktuální. Navíc jak generátory náhodných čísel, tak hašovací funkce jsou oblasti kryptologie, které se opravdu používají v praxi, například u zabezpečení kreditních karet nebo digitálních podpis."

PharmDr. Martina Čečková, Ph.D.  působí na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové.

Martina Čečková se zabývá lékovými transportéry – proteiny v buněčných membránách, které chrání naše tkáně před případným toxickým účinkem. "Konkrétně se zabýváme transportéry, které jsou přítomné v placentě a chrání plod před toxickými látkami v těle těhotné ženy. Zároveň se zabýváme interakcí léčiv s lékovými transportéry, které jsou v nádorových buňkách."

MUDr. Eva Froňková, Ph.D. pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie v Motole.

Projekt, se kterým se do programu L´Oréal Pro ženy ve vědě přihlásila, zkoumá defekty imunity: "K výzkumu chceme použít tzv. sekvenování nové generace. Výstupem by měla být identifikace nových genů, zodpovědných za imunodefekty, ale také velké zrychlení diagnostiky, což je klíčové především pro ty nejtěžší formy onemocnění v kojeneckém věku."

Hlavním cílem projektu L’Oréal–UNESCO Pro ženy ve vědě je rozvíjet výzkum, najít a podporovat talentované vědecké osobnosti - ženy, které si v jejich budoucnosti neumí představit žádné limity a které dokáží rozvíjet znalosti a technologie zítřka.

Více informací najdete na www.prozenyvevede.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď