8. kolo ELH: Liberec se vyhoupl do čela, Kometa schytala debakl

foto Utkání 8. kola hokejové extraligy: HC Kometa Brno - PSG Berani Zlín, 6. října 2019 v Brně. Střídající brankář Brna Lukáš Klimeš inkasuje gól. Vpravo autor gólu Antonín Honejsek ze Zlína.

Praha - Hokejisté Liberce porazili v 8. kole Tipsport extraligy doma Olomouc 2:0 a posunuli se do čela tabulky, v níž mají jednobodový náskok před Třincem. Oceláři před vlastním publikem zdolali Karlovy Vary 4:3 až v prodloužení. Z čela na třetí místo klesla Mladá Boleslav, která podlehla pražské Spartě 1:2 v prodloužení. Zlín po páteční první výhře v sezoně překvapil v Brně, kde deklasoval Kometu 7:0.

Liberec po sobotní porážce v Kladně (3:5) uspěl v sedmém z osmi duelů v této sezoně. O branky se postarali útočník Michal Bulíř a obránce Tomáš Havlín. Brankář Marek Schwarz vychytal při svém prvním startu v sezoně od začátku čisté konto. Hanáci prohráli potřetí za sebou.

Třinec si udržel domácí neporazitelnost v této sezoně i v pátém utkání. Útočník Ocelářů Matěj Stránský dal dvě branky, kterými otočil stav z 1:2 na 3:2. Poté úřadující mistr nevyužil 110 sekund trvající přesilovou hru pěti proti třem a Karlovy Vary srovnaly v 55. minutě. Zápas rozhodl Ondřej Kovařčík v čase 64:07. Energie prohrála popáté za sebou.

Mladá Boleslav v pátém domácím utkání v sezoně poprvé prohrála. Sparta sehrála čtvrtý z celkové série šesti duelů mimo svůj led a po předchozích dvou prohrách podruhé za sebou uspěla. Rozhodl o tom v čase 62:44 slovenský útočník Andrej Kudrna.

Kometa, která v letech 2017 a 2018 slavila titul, musela strávit nejvyšší prohru v extralize od 26. září 2014, kdy doma podlehla Spartě 1:8. V této sezoně doma prohrála poprvé a celkově po čtyřech utkáních, v nichž naplno bodovala. Zlín naopak navázal na páteční výhru s Pardubicemi a připsal si druhé vítězství v novém ročníku. Čisté konto vychytal díky 27 zákrokům Daniel Huf.

Pardubice porazily Kladno těsně 3:2 a Dynamo po odvolání kouče Ladislava Lubiny pod vedením jeho dosavadního asistenta Radka Bělohlava zabralo. I přes dva body Jaromíra Jágra za gól a nahrávku ukončilo sérii čtyř porážek. Přes první domácí zisk v sezoně nadále uzavírá tabulku. Rozhodla branka Patrika Poulíčka ze 32. minuty, díky níž domácí útočník zvýšil na 3:1. Rytířům skončila třízápasová vítězná série.

Vítkovice prohrály v Plzni 1:4 a ve čtvrtém utkání venku v sezoně poprvé neuspěli. Západočeši si připsali druhou výhru za sebou a opět je táhl první útok. Gólově se prosadili Milan Gulaš i Tomáš Mertl. Gulaš přidal i asistenci a vládne produktivitě už s 20 body. Ostravský tým se střelecky prosadil jen jednou v první třetině a poprvé v sezoně prohrál podruhé po sobě.

Hokejisté Litvínova porazili Hradec Králové 6:5. Severočeši zabrali po pěti zápasech bez bodového zisku. V čase 57:37 rozhodl útočník Richard Jarůšek, který se s klubem po měsíční zkoušce dohodl na prodloužení hostování ze Sparty. Třemi body pomohl Vervě další útočník František Lukeš, který si připsal gól a dvě nahrávky.

Statistika zápasů 8. kola extraligy:

--------

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 4:3 P (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Marcinko (Galvinš, Hrňa), 14. M. Stránský (Hrňa, Marcinko), 31. M. Stránský (Hrehorčák, D. Musil), 65. O. Kovařčík (Adamský) - 8. Koblasa (Flek), 10. Šenkeřík (Gríger, T. Rachůnek), 55. Stříteský (Šenkeřík, T. Rachůnek). Rozhodčí: Kubičík, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 4817.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Bulíř (L. Hudáček, T. Hanousek), 33. Havlín (Šmíd, P. Jelínek). Rozhodčí: Jeřábek, M. Sýkora - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 6849.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Gulaš (Čerešňák, Moravčík), 14. Kodýtek (Indrák), 32. Mertl (L. Kaňák, Gulaš), 59. P. Straka (Vráblík, Čerešňák) - 12. Guman (Vopelka, D. Krenželok). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc E. Němec (Vítkovice) 10 min. Bez využití. Diváci: 5615.

HC Kometa Brno - PSG Berani Zlín 0:7 (0:3, 0:2. 0:2).

Branky a nahrávky: 5. Fryšara, 17. Ferenc (Popelka), 17. Honejsek (Dufek, Řezníček), 28. Šlahař (Popelka, Fryšara), 33. Honejsek (Kubiš, Dufek), 50. Herman (J. Ondráček, D. Nosek), 59. Šlahař (Honejsek, Matyáš Hamrlík). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7545.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 6:5 (1:2, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 5. M. Hanzl (J. Petružálek, L. Doudera), 23. V. Hübl (F. Lukeš), 26. F. Lukeš (L. Kašpar), 41. Jánošík (F. Lukeš, L. Kašpar), 45. Jurčík (Helt, J. Říha), 58. Jarůšek (Myšák, M. Hanzl) - 10. Vincour (R. Pavlík, Cingel), 12. Perret (Rákos), 32. Vincour (Cibulskis), 34. Koukal (Smoleňák, T. Voráček), 42. Kubík. Rozhodčí: Pražák, Kika - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4156.

HC Dynamo Pardubice - Rytíři Kladno 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Kusý (Poulíček, J. Zdráhal), 25. M. Látal (J. Zdráhal, Harju), 32. Poulíček (Kusý, J. Kloz) - 21. Stach (Jágr), 39. Jágr (Austin, Zikmund). Rozhodčí: Pešina, Obadal - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 9241.

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 1:2 P (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Klepiš (Vondrka) - 27. Buchtele (Tomáš Dvořák), 63. A. Kudrna (Řepík, T. Pavelka). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Pešek, Malý. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4034.

1. Liberec 8 5 2 0 1 39:30 19
2. Třinec 10 5 1 1 3 39:28 18
3. Mladá Boleslav 8 4 2 1 1 26:15 17
4. Plzeň 8 5 0 1 2 30:22 16
5. Brno 8 4 1 1 2 17:18 15
6. Olomouc 9 3 1 2 3 19:24 13
7. Vítkovice 9 3 1 2 3 23:29 13
8. Hradec Králové 8 4 0 0 4 27:29 12