Německo má před sebou období velkých výzev, proto potřebuje reformy, řekl Merz

foto Německý kancléř Friedrich Merz ve Spolkovém sněmu. 24. září 2025.

Berlín - Německo má před sebou období, které bude spojené s možná největšími výzvami jeho moderních dějin. V projevu ve Spolkovém sněmu, který debatuje o rozpočtu na příští rok, to dnes prohlásil kancléř Friedrich Merz. Aby země mohla na výzvy reagovat, musí podle něj zlepšit svou hospodářskou situaci, a to především pomocí opravdových reforem.

Německo čeká podle Merze období, ve kterém se bude muset potýkat s řadou velkých výzev. "Celé západní hodnotové společenství ale stojí před svou možná největší zatěžkávací zkouškou," dodal kancléř. Na změny ve světě, které mají i hospodářské důsledky, Německo jako exportně orientovaná ekonomika podle něj nyní musí reagovat "opravdovými reformami".

Merz odmítl kritiku, že reformy, které jeho vláda chystá, budou sociálně necitlivé. "Cílem reforem, které jsme zahájili, není zbourání sociálního státu, ale zachování sociálního státu v takové podobě, jakou opravdu potřebujeme," řekl.

Kancléř také zdůraznil, že automobilový, ocelářský a chemický průmysl musejí zůstat klíčovými odvětvími v Německu. Avizoval přitom další kroky, které by měly těmto oborům pomoci. Všechny tři totiž výrazně postihla mimo jiné cla zavedená na dovoz zboží z EU do USA.

Tino Chrupalla, spolupředseda největší opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD), v debatě kritizoval vládu, která se podle něj chystá na "dluhové orgie" na úkor budoucích generací. AfD v květnu civilní kontrarozvědka označila za prokazatelně pravicově extremistickou stranu. Předsedkyně frakce postkomunistické Levice Heidi Reichinneková obvinila vládu, že se v rozpočtu dopouští "účetních triků" a že plánuje rozsáhlé škrty v sociální oblasti.

Kancléř hovořil v takzvané všeobecné debatě, která je součástí schvalování rozpočtu. Neobvyklé je, že se koná v jednom týdnu už podruhé. Minulou středu poslanci debatovali ve všeobecné debatě o rozpočtu na letošní rok, který následně ve čtvrtek schválili. Německo fungovalo osm a půl měsíce v rozpočtovém provizoriu kvůli loňskému pádu vlády kancléře Olafa Scholze a následným předčasným parlamentním volbám v únoru. Rozpočet na příští rok, který v úterý Spolkovému sněmu představil ministr financí Lars Klingbeil, by měli poslanci schválit nejpozději do Vánoc.

Merz se kvůli všeobecné debatě ve Spolkovém sněmu neúčastnil všeobecné rozpravy 80. zasedání Valného shromáždění OSN, na které ho zastoupil ministr zahraničí Johann Wadephul. To dnes kritizovala strana Zelených. "Měl jste být v New Yorku," řekla spolupředsedkyně frakce Britta Hasselmannová. Merz se v dnešním projevu překvapivě nevyjádřil k velkým tématům mezinárodní politiky, jako jsou války na Ukrajině a v Pásmu Gazy. Agentura DPA připomněla, že kancléř čelí kritice, že se zahraniční politice věnuje příliš na úkor domácích problémů. Merz to odmítá a tvrdí, že v současnosti domácí a zahraniční politika neoddělitelně souvisí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 24.09.2025 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. září 2025

Očekáváme v 14:00 14°C

Celá předpověď