Centrem U. Hradiště prošel krojovaný průvod, lidi neodradilo ani deštivé počasí

foto Několik tisíc krojovaných účastníků prošlo centrem Uherského Hradiště při Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, 13. září 2025, Uherské Hradiště.

Uherské Hradiště - Centrem Uherského Hradiště dnes prošel krojovaný průvod. Zapojilo se to něj několik tisíc lidí z města i řady mikroregionů a obcí. Neodradilo je ani deštivé počasí, lidé si kroje chránili pláštěnkami. Průvod byl jedním z vrcholů Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se letos ve městě konají 22. rokem. Program začal v pátek a potrvá do neděle. Akce tradičně láká do Uherského Hradiště desítky tisíc návštěvníků, tisíce lidí se účastní v krojích.

Fotogalerie

Návštěvníci přihlíželi průvodu i v dešti, lemovali ulice v centru města, kterými průvod procházel. Lidé přijeli z různých koutů republiky, také například z Polska. Obdivovali pestrobarevné kroje i umění folkloristů. V čele průvodu jel povoz tažený koňmi, na kterém hráli muzikanti. Následovali zástupci vedení města i Zlínského kraje a jednotlivých obcí.

Na téměř tříkilometrové trase od mařatických sklepů po Masarykovo náměstí soubory hrály, zpívaly i tančily. Mnozí z účastníků průvodu u sebe měli víno, burčák či slivovici, měli také zdobené vozíky hrozny či pentlemi. "Užíváme si to i přes ten déšť, neodradí nás to, i když sluníčko by bylo samozřejmě lepší," řekl dnes ČTK účastník průvodu Petr.

V čele průvodu šel v kroji také uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS). "Trochu mě mrzí, že ústředním tématem letošních Slováckých slavností je právě počasí. Budou asi nějaké přeháňky, doufám, že to zvládneme," uvedl starosta. Kroj nosí od dětství. "Chodím v kroji nejenom na Slovácké slavnosti vína, ale povoluju hody v místních částech v Uherském Hradišti. Máme celkově patery hody, takže si kroj užiju v průběhu celého roku," uvedl starosta.

Jako první šli v průvodu Adam Ondřej a Tereza Kedroňová z uherskohradišťského souboru Cifra, nesli ceduli s názvem města. "Jsem v souboru chvilku, takže pro mě je to velká čest, že můžu jít jako první a jsem za to velmi ráda," uvedla Kedroňová. Na sobě měli pláštěnky, aby chránili kroje. "Určitě to není ideální chodit v dešti, protože ty kroje jsou pak zničené, a to nechce nikdo," uvedl Ondřej.

Slavnosti nabídnou ochutnávky vín, folklorní vystoupení, řemesla i jarmark. Své umění předvedou stovky účinkujících z desítek folklorních souborů, cimbálových muzik a dechových hudeb, pěveckých souborů i hudebních a tanečních skupin. Program je zdarma, po dobu konání slavností je také možné bezplatně navštívit 21 památek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 13.09.2025 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 13. září 2025

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď