Putin navštívil Kurskou oblast, zajaté Ukrajince považuje za teroristy

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov v hlavním štábu ruské armády v Kurské oblasti, 12. března 2025. AP PROVIDES ACCESS TO THIS PUBLICLY DISTRIBUTED HANDOUT PHOTO PROVIDED BY THE RUSSIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE ; MANDATORY CREDIT

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin navštívil poprvé od loňského vpádu ukrajinské armády Kurskou oblast na západě země. Vyzval k jejímu úplnému osvobození. S tam zajatými ukrajinskými vojáky bude podle něj zacházeno jako s teroristy, informovala dnes ruská státní agentura TASS.

Ukrajinská vojska pronikla do ruské příhraniční Kurské oblasti v srpnu loňského roku. O stažení Ukrajinců z města Sudža v Kurské oblasti dnes informovala ukrajinská média. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ruská vojska zesílila útoky a Kyjev se snaží šetřit životy svých vojáků. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj dnes připustil, že ukrajinská vojska místy ustupují. Na předměstí Sudži podle něj pokračují boje.

"Lidé, kteří se nacházejí na území Kurské oblasti, páchají zde zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, vystupují proti našim ozbrojeným silám, orgánům činným v trestním řízení a speciálním službám, jsou podle zákonů Ruské federace teroristy," citovala TASS ruského prezidenta, který do Kurské oblasti přijel ve vojenské uniformě.

Nařídil také "s konečnou platností porazit protivníka" v těch částech Kurské oblasti, které ukrajinská armáda nadále ovládá. Podél hranice by podle něj měla do budoucna vzniknout "bezpečnostní zóna".

Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov na jednání s Putinem ve velitelském štábu uvedl, že v Kurské oblasti bylo zajato na 430 ukrajinských vojáků. Uskupení ukrajinské armády je podle něj "izolováno" a probíhá jeho "systematické ničení".

Ruské jednotky v rámci své protiofenzivy v Kurské oblasti na několika místech vstoupily do ukrajinské Sumské oblasti, dodal Gerasimov. To nepřímo potvrdil také Syrskyj, podle nějž se Rusko do Sumské a Charkovské oblasti snaží přenést boje.

Informace nebylo v podmínkách války možné nezávisle ověřit.

Překvapivá ukrajinská invaze do ruské Kurské oblasti začala před sedmi měsíci. Ukrajinci rychle ovládli území o rozloze asi 1300 kilometrů čtverečních a celkem na 90 obcí včetně městečka Sudža, pronikli do hloubky tří desítek kilometrů. Po přisunu posil, včetně vojáků ze Severní Koreje, začala ruská armáda Ukrajince z regionu postupně vytlačovat, přičemž její postup se v posledních dnech zrychlil. Ukrajina doufala, že kontrolu nad malou částí Kurské oblasti využije jako vyjednávací kartu v případě mírových jednání.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 21.11.2025 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. listopadu 2025

Očekáváme v 03:00 0°C

Celá předpověď