Děti dnes čeká nadílka, navštíví je Mikuláš s čertem a andělem

foto Mikulášský trolejbus, který projíždí městem s Mikulášem, čerty a anděly, 5. prosince 2024, Hradec Králové.

Praha - Za malými dětmi se dnes po roce vrací Mikuláš, čert a anděl. V předvečer svátku svatého Mikuláše obdarují ty hodné ovocem, sladkostmi nebo drobnými dárky. Naopak zlobivé děti mohou v nadílce čekat brambory a uhlí. Programy pro děti, ale také charitativní sbírky, mikulášské jízdy MHD či další tematické akce, se dnes budou konat na mnoha místech po celém Česku.

Mikuláš s čertem a andělem odpoledne dorazí například na Staroměstské náměstí v Praze. Program se soutěžemi pro děti a živou hudbou se tam uskuteční od 16:00. Mikulášskými jízdami MHD se lze projet v Hradci Králové nebo Litoměřicích, speciální program na návštěvníky čeká například také v brněnském Divadle Husa na provázku.

Mikulášská nadílka je tradice, která se připomíná už od středověku a je rozšířena po celém světě. Biskup Mikuláš, ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel, patří k nejvíce uctívaným svatým v celém křesťanství. V Česku přežil i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány. Po sametové revoluci neohrozil Mikuláše ani Ježíška americký Santa Claus.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 13.01.2026 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 13. ledna 2026

Očekáváme v 14:00 3°C

Celá předpověď