Biden po telefonu hovořil se zraněným Trumpem, vrací se do Washingtonu

foto Americký prezident Joe Biden při projevu v v Delawaru, 13. července 2024.

Washington - Americký prezident Joe Biden už po telefonu hovořil se svým předchůdcem v Bílém domě a soupeřem v nadcházejících prezidentských volbách Donaldem Trumpem, jenž byl v sobotu zraněn při střelbě na mítinku Butleru v Pensylvánii. Oznámil to Bílý dům. Prezident se rovněž vrací z pobytu ve státě Delaware do Washingtonu. Trumpův volební tým podle agentury DPA oznámil, že republikáni hodlají příští týden navzdory útoku podle plánu uspořádat nominační sjezd strany v Milwaukee.

Bílý dům neuvedl nic k obsahu hovoru mezi Bidenem a Trumpem. Prezident hovořil také s guvernérem Pensylvánie Joshem Shapirem a starostou města Butler Bobem Dandoyem.

Biden má podle Bílého domu v noci místního času odletět z Rehoboth Beach v Delaware a v neděli ráno se vrátit do Bílého domu Orgány činné v trestním řízení ho tam dnes budou informovat o stavu vyšetřování.

Postřelený Trump byl podle agentury Bloomberg mezitím v sobotu pozdě večer propuštěn z nemocnice, kde byl ošetřen. Trumpovi republikáni chtějí navzdory útoku příští týden uspořádat nominační sjezd v Milwaukee ve státě Wisconsin. Sjezd, na němž má 78letý exprezident získat nominaci na prezidenta, se má konat od pondělí do čtvrtka.

Střelec v sobotu na Trumpově mítinku zabil jednoho návštěvníka a nejméně další dva vážně zranil. Zranění ucha utrpěl i Trump a úřady čin vyšetřují jako možný atentát na exprezidenta. Pořádkové síly střelce zabily.

Republikánský kongresman z Texasu Ronny Jackson uvedl, že při střelbě byl na krku zraněn i jeho synovec. "Slyšeli výstřely a všichni padli k zemi," řekl člen Sněmovny reprezentantů televizi Fox News. Jeho synovec byl prý ošetřen na místě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 9.10.2025 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 9. října 2025

Očekáváme v 09:00 14°C

Celá předpověď