Exploze byly v noci hlášeny z Kyjeva a Dnipra, ale také z ruského Krasnodaru

foto Ilustrační foto - Kráter po dopadu ruské rakety a zničený autobus zničený v ukrajinském městě Dnipro, 10. října 2022.

Kyjev/Moskva - Z ukrajinské metropole Kyjeva a východoukrajinského Dnipra byly v noci na dnešek hlášeny exploze po ruském vzdušném útoku, informoval server RBK-Ukrajina a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Správa ukrajinského hlavního města ohlásila sestřelení všech vzdušných cílů. V Dnipru bylo při náletu poničeno několik domů a podniků, pozdější zásah místní nemocnice ruskou raketou si podle úřadů vyžádal smrt kolemjdoucího a nejméně 23 raněných, včetně dvou dětí. Exploze byly podle BBC slyšet rovněž v ruském Krasnodaru na jihozápadě Ruska, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie na Ukrajině přibližně 300 kilometrů. Ruský gubernátor později potvrdil, že škody způsobily dva drony.

Telegramový kanál Baza zveřejnil mimo jiné video, které podle něj zachycuje explozi v Krasnodaru, a další s průletem dronu. Podle místních obyvatel střílela protivzdušná obrana na bezpilotní letoun. Operační štáb Krasnodarského kraje později podle agentury TASS uvedl, že ve městě byl slyšet "třesk", což je podle BBC eufemismus pro výbuch. Důvod "třesku" ruské úřady neuvádí. "Podle předběžných informací nejsou žádní zranění," sdělil štáb. Krasnodarský starosta Jevgenij Naumov uvedl, že byla poškozena kancelářská budova a bytový dům, ale nikomu se nic nestalo.

Gubernátor ?rasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev později potvrdil, že kancelářské budovy a obytný dům v centru města poškodil pád dvou dronů. "Kriticky důležitá infrastruktura nijak neutrpěla. A hlavně - vše se obešlo bez obětí," napsal v sociální síti a přislíbil, že úřady pomohou s opravou poškozených bytů.

Starosta ukrajinského města Dnipra Borys Filatov při útoku vyzýval obyvatele města, aby nic nenatáčeli ani nezveřejňovali. Ukrajinské úřady se totiž domnívají, že zveřejňování záběrů z míst úderů raket a bezpilotních letounů nebo natáčení práce protivzdušné obrany může pomoci ruským invazním silám.

Rusko podniklo raketový útok na Kyjev, protivzdušná obrany zničila všechny nepřátelské cíle, uvedl server RBK-Ukrajina s odvoláním na místní úřady. Trosky sestřelených raket podle portálu Ukrajinska pravda poškodily střechu nákupního a zábavního centra, jinde ve městě zasáhly soukromý dům.

Ukrajinské telegramové kanály monitorující vzdušný prostor předtím upozornily, že podle předběžných zpráv vyslali Rusové na Ukrajinu řízené střely, zároveň podle BBC přicházely zprávy, že ukrajinská protivzdušná obrana z několika regionů sestřeluje bezpilotní letouny, které útočí stylem kamikadze.

Před očekávanou ukrajinskou ofenzívou Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo své vzdušné útoky na Ukrajině, proti které vede válku už rok a čtvrt.

Nejméně jeden mrtvý a 23 raněných po ruském zásahu nemocnice v Dnipru

Nejméně jeden člověk zahynul a další utrpěli zranění při ruském ostřelování nemocnice v ukrajinském městě Dnipro, oznámil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf oblastní správy Serhij Lysak později uvedl, že počet raněných stoupl z 15 na 23, tři z nich jsou v kritickém stavu. Mezi 21 hospitalizovanými jsou i dva chlapci ve věku tří a šesti let, jejichž stav lékaři označili za středně závažný. Zahynul devětašedesátiletý náhodný kolemjdoucí.

"Ruští teroristé opět potvrzují svůj status bojovníků proti všemu lidskému a čestnému," okomentoval Zelenskyj na facebooku zásah zdravotnického zařízení ruskou raketou. "Musíme tyto nelidi porazit nezvratně a co nejdřív. Protože náš čas jsou naši lidé. A naši lidé jsou na Ukrajině to nejcennější," zdůraznil.

Na místě pokračuje likvidace následků ostřelování a záchrana raněných. Zapojeny jsou všechny potřebné služby, dodal prezident a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Nemocnici v Dnipru zasáhla ruská střela při ranním útoku, který následoval po nočním úderu, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na Lysaka. Deník také zveřejnil záběry z místa s varováním, že "nejsou určeny lidem se slabou psychikou".

Terčem ruského ostřelování se stalo také město Huljajpole na jihovýchodě Ukrajiny, kde ruské rakety poškodily obytné a hospodářské budovy. "Dvěma zraněným ženám ve věku 47 a 62 let, které vyprostili z trosek, byla poskytnuta lékařská pomoc," napsal šéf vojenské správy v Záporožské oblasti Jurij Malaško. Ruské rakety odpálené z letadel zasáhly také obytný dům ve východoukrajinském městě Avdijivka. "Podle předběžných údajů se nálet obešel bez obětí," uvedl šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na ukrajinská města, exploze byly hlášeny z Kyjeva a Dnipra, které podle BBC nejvíce pocítilo ruský úder. V očekávání ukrajinské protiofenzívy Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo své vzdušné útoky na Ukrajině, proti které vede válku už rok a čtvrt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď