Pavel ví o problémech na ministerstvu obrany, čeká na výsledek jednání premiéra

foto První den návštěvy prezidenta Petra Pavla v Kraji Vysočina, 25. května 2023 Jihlava.

Jihlava - Prezident Petr Pavel zaznamenal problémy mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou i mezi dalšími vedoucími armádními funkcionáři. Do těchto záležitostí ale nechce vstupovat dřív, než je bude řešit premiér Petr Fiala (ODS). S Řehkou a Černochovou se dnes Fiala setkal na společné schůzce, žádný z účastníků po ní s médii nemluvil. Premiér na twitteru uvedl, že řešili, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí ministerstva obrany.

"Až budu znát jeho výsledky, tak teprve potom já můžu podniknout další kroky," řekl prezident při dnešní návštěvě Jihlavy na dotaz novinářů. Pavel řekl, že jako vrchní velitel by byl rád, aby ozbrojené síly byly stabilní a bojeschopné, a nechtěl by, aby se problémy, které se mají řešit uvnitř, řešily cestou médií, případně veřejnosti.

Web Deníku N a časopis Respekt minulý týden s odkazem na zákulisní informace psaly o tom, že Řehka dříve navrhl Fialovi svou rezignaci kvůli neshodám s Černochovou. Fiala však Řehkův návrh odmítl. "Nejsme tady od toho, abychom se přeli, ale abychom Českou republiku bránili a měli moderní armádu," citoval server Seznam Zprávy ve čtvrtek Černochovou. Celá záležitost je podle ministryně "přifouknutá".

"Probrali jsme aktuální témata týkající se resortu obrany a řešili jsme, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí resortu. Všichni jsme se shodli, že naším společným a nejvyšším zájmem je silná a moderní armáda a podle toho budeme postupovat," uvedl po dnešní schůzce Fiala.

Spory podle médií trvaly několik měsíců a vyvrcholily, když šéfka resortu odmítla Řehkův návrh na nominace některých lidí na povýšení do generálské hodnosti. Náčelník generálního štábu podle serverů zvažoval, že by ve vedení armády skončil. Sešel se kvůli tomu s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem i s Fialou, který Řehkovi odchod rozmluvil.

Prezident Pavel bude na návštěvě Vysočiny do pátku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď