Německá ministryně vnitra odmítá obnovení kontrol na hranicích s ČR

foto Ilustrační foto - Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová na tiskové konferenci v Berlíně, 24. března 2023.

Berlín - Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová je proti obnovení stálých hraničních kontrol na hranicích s Českou republikou a Polskem kvůli nelegální migraci. Vyplývá to podle agentury DPA z dopisu spolkového ministerstva vnitra zemským ministrům vnitra z Braniborska a Saska, kteří tento měsíc ministryni o obnovení kontrol požádali. Podle Faeserové je předpokladem pro přechodné obnovení kontrol závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti. Saský ministr vnitra Armin Schuster vyjádřil podle regionálního deníku Sächsische Zeitung ochotu ke kompromisu: Chce posílit kontroly u hranic s Polskem a zatím se jich vzdát na hranici s Českem.

V dopise, který Faeserová podepsala, mimo jiné stojí, že požadované opatření je povahou vždy "ultima ratio", tedy nejzazším opatřením.

Na německo-polské hranici podle odpovědi počty lidí, kteří nelegálně vstupují do Německa, kolísají. Od konce února jsou však nad úrovní počtu migrantů na německo-rakouské hranici. Pokud jde o německo-českou hranici, nelegálních vstupů tu podle německého ministerstva vnitra od vrcholu v září minulého roku výrazně ubývá. Ministerstvo vnitra dále napsalo, že přechodné obnovení kontrol na hranicích s Polskem a Českou republikou v současnosti není předmětem úvah.

Podle Sächsische Zeitung ministryně rozhodnutí zdůvodnila tím, že pouze hranice mezi Bavorskem a Rakouskem je těžištěm evropských migračních tras, zatímco pro Česko a Polsko to neplatí.

Saský ministr vnitra Schuster podle listu nabídl kompromis. Zatím se vzdá požadavku kontrol na německo-české hranici, pokud spolková vláda bude kontrolovat silněji než dosud alespoň migraci mezi Polskem a Německem. O tomto návrhu mají Schuster a jeho braniborský kolega Michael Stübgen jednat s Faeserovou ve středu.

Schuster dnes řekl, že rozhodnutí německého ministerstva vnitra zatím akceptuje. Počet ilegálních vstupů z Česka je podle něj menší než z Rakouska a Polska. Dodal, že se spoléhá na to, že čeští sousedé budou nadále vyvíjet intenzivní úsilí o snížení migrace.

Situace na německo-polské hranici je však podle Schustera zcela odlišná. "Počty příjezdů tu jsou mnohem vyšší než na hranicích s Českou republikou, Rakouskem nebo Švýcarskem," zdůraznil saský minstr.

V březnu tohoto roku bylo na německo-polské hranici evidováno 1600 nepovolených přechodů. O měsíc později už jich bylo 2500, píše Sächsische Zeitung. Odborníci přitom počítají s tím, že v letních měsících počty dále vzrostou. Schuster varoval, že Rusko používá nelegální migraci přes Bělorusko a Polsko jako prostředek k destabilizaci Německa.

Braniborský ministr vnitra Stübgen podle DPA považuje utlumení nezákonných vstupů prostřednictvím rychlého zavedení kontrol na hranici s Polskem za uskutečnitelné. Minulý týden vyjádřil naději, že by opatření mohlo být zavedeno na počátku června.

O kontroly na hranicích s Českem a Polskem tento měsíc požádal spolkovou ministryni vnitra, sociální demokratku (SPD) Nancy Faeserovou, saský ministr vnitra Schuster společně s braniborským kolegou Stübgenem, kteří jsou představiteli křesťanských demokratů (CDU). Dočasné obnovení hraničních kontrol je v kompetenci spolkové ministryně vnitra. Bavorsko obnovení hraničních kontrol s Českou republikou nepožaduje.

Na počátku měsíce se německý kancléř Olaf Scholz dohodl s premiéry spolkových zemí, že Německo může podle migrační situace zavádět dočasné kontroly na hranicích se svými sousedy po vzoru těch, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Tyto kontroly ale nejsou plošné po celé délce hranic s Rakouskem, ale jen na vybraných přechodech. Německo chce na všech svých hranicích rovněž zintenzivnit takzvané skryté namátkové kontroly a pátrání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď